Forsvarets it-direktør: BI tjener sig hurtigt hjem

Tema: I Forsvaret afløste et SAP business intelligence-system hele 72 forskellige systemer. Det alene betyder, at investeringen hurtigt vil tjene sig hjem, lyder det fra Forsvarskommandoens it-direktør.

Artikel top billede

Kommandør Jesper Britze har erstattet forsvarets i alt 72 it-systemer med ét fælles BI-system.

Før havde hæren, flyvevåbnet og flåden hver sine it-systemer. I dag er samtlige 72 systemer erstattet af et fælles business intelligence system, og ifølge kommandør Jesper Britze, it-direktør i Forsvarskommandoen, har den investering fint kunnet betale sig.

"Bare driften af de 72 gamle systemer ville i 2003 betyde, at det nye system ville være betalt hjem efter seks år," siger Jesper Britze. Mange af de gamle systemer var egenudviklede systemer, der nu er blevet erstattet af et standardsystem fra SAP.

Ikke så ringe

Ikke alene skal forsvarets it-systemer overskue lagerbeholdninger, lønningssystemer og andre funktioner som i mange andre store organisationer, men systemet skal også kunne opsamle data til beregning af udsendelse af soldater til brændpunkter som Irak og Afghanistan.

Han peger på, at projektet med at få implementeret it-systemet DeMars blev afsluttet i 2003.

"Nok var der polemik om det, men der var ikke så meget om det. Projektet var berammet til fem år, og det tog fem år og tre måneder. Vi gik tre procent over budgettet, der var på godt en milliard. Alt i alt ikke så ringe," siger Jesper Britze.

Hvad koster det?

Han peger på, at det tværgående ERP-system var en grundlæggende forudsætning for, at forsvaret kunne reformere strukturen i forsvaret.

I stedet for at hvert af de tre værn blev drevet som selvstændige enheder, blev de lagt sammen administrativt for på den måde at spare omkostninger.

"Når Folketinget beslutter at sende en bataljon afsted til Afghanistan, så har vi mulighed for at beregne de økonomiske konsekvenser af det.

Selvfølgelig har vi ikke en knap, der hedder bataljon til Afghanistan, men det tværgående system betyder, at vi foretage beregninger som vi ellers aldrig ville have haft muligheder for," siger Jesper Britze.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS