Prisdyk på ram giver billig forbrugerelektronik

Store prisfald på flash memory betyder mere kapacitet i forbrugerelektronik til færre penge.

Artikel top billede

Det er ikke kun aktiekurserne, der tager kamikaze-agtige styrtdyk for tiden.

Priserne på den såkaldte NAND-ram har siden sommeren 2007 tumlet nedad.

For forbrugerne er det gode nyheder, da NAND-ram anvendes i forbruger-elektronik som musikaf-spillere, memorysticks og bærbare computere.

Analytikere forventer, at gadgets i år vil blive udstyret med væsentligt mere lagerkapacitet i form SD (secure digital) cards. Og bærbare computere vil i stigende grad udstyres med solid-state diske (SSD) fremfor traditionelle harddiske.

75 procents prisreduktion

Prisen på en typisk 4 Gigabit SLC (single-level cell) NAND flash memory chip toppede med en pris på 95,75 kroner(18,50 dollars) 14. august sidste år.

Siden er den faldet med 73 procent til 25,67 kroner (4.96 dollars) ifølge DRAMeXchange.

En tilsvarende prisudvikling har 4 Gigabit MLC (multi-level cell) NAND flash chips gennemgået.

Prisen toppede med 45,80 kroner (8,85 dollars) per chip sidste sommer og er siden faldet med 75 procent til 11,54 kroner (2,23 dollars).

Forskellen på SLC and MLC er, udover prisen, hvor lang tid memory-chippen holder.

For den dyrere SLC får man en længere levetid.
Man kan foretage 100.000 skrivninger på en SLC flash memory, før den slides op. Til sammenligning har MLC en levetid på kun 10.000 skrivninger.

Nye SSD-baserede bærbare

Den billigere flash-memory betyder, at flere bærbare computere udstyres med SSD i stedet for traditionelle harddiske.

Toshiba og Samsung har begge udviklet nye 128 Gigabyte SSD'er baseret på MLC NAND for at udvide deres anvendelse i notebook PC'er.

"Med 128 Gigabytes giver du forbrugerne den form for storage, som de forventer i en notebook," siger Jim Elliott, director for flash marketing hos Samsung ifølge IDG News Service.

For at imødegå problemet med den korte levetid for MLC NAND, anvender Toshiba og Samsung controller-chips til at fordele skrivninger jævnt ud på hele NAND-chippen for at undgå, at en enkelt region bliver slidt for hurtigt.

SSD har adskillige fordele frem for traditionelle harddiske; de er lettere, mere hårdføre, bruger mindre strøm og er lydløse. Samtidig er det hurtigere at boote og starte applikationer på en computer med SSD fremfor end harddisk.

På trods af prisfald er SSD stadig dyrere end harddiske, hvorfor SSD primært anvendes i bærbare til erhvervslivet, da brugerne her er villige til at betale ekstra for performance og pålidelighed.

Jim Elliott vurderer, at SSD til PC'er vil udgøre 27 procent af det samlede NAND-forbrug i 2011.

Mobiltelefoner og GPS

Der er en række andre produkter som udstyres med NAND flash for at øge storagekapaciteten og forbedre enhederne.

Håndholdte multimedie enheder vil få 8 Gigabytes flash memory som standard i år, og en række mobiltelefoner udstyres med card slots for at forøge storagekapaciteten til film, spil og andet software.

Andre områder vil også se større anvendelse af NAND.
Et eksempel er videokameraer som Flip video og andre tilsvarende produkter.

En Flip video camcorder anvender NAND flash memory til at gemme op til 30 minuters optagelser og kan købes for 621,00 kroner (119,99 dollars).

GPS er et andet område, hvor NAND flash kan dække et behov for større memory-kapacitet efterhånden som 3D-kort erstatter 2D-kort.

Fortsat lave priser

I rapporten 'Flash to crash' fra Macquarie Securities forudser chip-analytikeren Warren Lau, at NAND flash memory priserne vil holde sig på nuværende lave niveau gennem det første halvår, og formentlig først stige i tredje kvartal.

"Vi fortsætter med at advare om, at NAND flash vil have en overskudsproduktion i første halvdel af 2008 grundet en aggressiv produktion (hos IM Flash og Toshiba) og den sæsonmæssige svagere periode for forbrugsgoder (digital kameraer, håndsæt og MP3)," skriver Warren Lau.

Apples betydning for NAND-pris

Meget af prisudviklingen på NAND flash afhænger af Apple grundet iPods og iPhones popularitet.

Ifølge Apple har virksomheden allerede afskibet over fire millioner iPhones. Væksten i antallet af solgte iPods er faldet lidt, men ifølge analysehuset Gartner har iPod produkter som Touch med større kapacitet klaret sig godt i markedet.

"Apple er et kritisk element for at drive NAND flash forbruget og vil fortsætte med at have stor indflydelse på NAND flash-leverandørerne," hedder det i en nylig Gartner-report.

De dagsaktuelle priser Flash-priser kan ses på DRAMeXchange.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    DevOps Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren leder til cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemudvikler (backend)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car