International bevågenhed på Pirate Bay-sagen

Toneangivende internationale medier har kastet sig over Pirate Bay-sagen, efter Computerworld har afsløret, at musik-organisationerne har foranlediget en blokering af netadgangen til sitet.

Artikel top billede

Tvangsblokeringen af Tele2-kundernes adgang til det svenske torrent-site The Pirate Bay trækker international opmærksomhed, efter Computerworld har taget hul på sagen.

Førende internationale medier som tyske Der Spiegel, britiske The Inquirer samt nyhedsbureauet Reuters er blot nogle af de medier, der har kastet sig over sagen, efter Computerworld.dk har rullet striden om torrent-sitet ud i det åbne.

På nettet skriver Wired, The Register, Digg, Infoworld, Digital Media Wire og Cnet alle om sagen.

I sagen, hvor musikbranchens organisation IFPI med et dansk fogedforbud i hånden har fået Tele2 til at blokere for adgangen til The Pirate Bay, har flere paralleler til den meget omstridte blokering af russiske Allofmp3.

Dengang var det også Tele2, der på grund af et fogedforbud lukkede for adgangen, hvorefter de øvrige internet-udbydere herhjemme fulgte efter.

Det er dog endnu uklart, hvor sagen om The Pirate Bay ender.

Computerworld følger løbende sagen, som du løbende kan få et overblik over ved at klikke her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S