TDCs valg af Ericsson en kold skulder til Nokia-Siemens

TDC's beslutning om at udlicitere driften af selskabets mobilnetværk til Ericsson er en kæmpe begmand for den svenske teleleverandørs ærkerival Nokia-Siemens, som TDC nu smider på porten.

Artikel top billede

TDC smider med dagens offentliggørelse af en stor aftale med Ericsson om drift af det tidligere telemonopols mobilnetværk samtidig udstyrsleverandøren Nokia-Siemens på porten.

Det er en alvorlig begmand for Nokia-Siemens, vurderer teleanalytiker John Strand.

”Der er ingen tvivl om, at Nokia-Siemens med TDC’s valg af Ericsson som eneleverandør har fået sig en øretæve, der virkelig vil noget,” siger han.

Dagens aftale betyder, at TDC fortsat ejer nettet og står for den strategiske planlægning, mens Ericsson står for de driftsmæssige opgaver.

TDC’s mobilnetværk har hidtil bestået af udstyr fra både Ericsson og Nokia-Siemens, men fremover vil TDC satse på en enkelt isenkram-leverandør til mobilnetværket, fortæller John Strand.

Fornuftig strategi

John Strand kalder strategien fornuftig, da det betyder, at TDC fremover vil kunne få nye tjenester og teknologier hurtigere ud til kunderne.

”TDC har, som mange andre teleselskaber med mere end én udstyrsleverandør, ofte lidt under, at udstyrsleverandørerne er klar med nye teknologier på forskellige tidspunkter,” siger han.

Dermed er de blevet tvunget til at vente på, at begge leverandører blev færdige med en ny teknologi eller tjeneste.

John Strand fastslår, at dagens aftale ikke slukker lyset totalt for Nokia-Siemens i TDC-øjemed.

”Nokia-Siemens står meget stærkt på fastnet-siden, hvor selskabet er hovedleverandør til TDC. Her leder TDC jo også efter en udliciteringspartner,” siger han.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (Senior)- Scoutz

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice