Artikel top billede

Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Dansk teledirektør: Branchen samlet i Pirate Bay-sag

De danske internetudbydere har fået nok af usikkerhed om, hvornår de skal spærre for adgangen til dele af nettet. Derfor står en samlet branche bag Tele2 i Pirate Bay-sagen.

Internetudbyderne allierer sig i Pirate Bay-sagen.

Trods den indædte konkurrence selskaberne imellem, støtter konkurrenterne Tele2 med penge til retssag.

Ib Tolstrup, direktør i brancheorganisationen Telekommunikations-industrien, forklarer, at branchen står samlet og ligefrem vil støtte Tele2s retssag økonomisk.

Selv om markedet til dagligt er præget af hård konkurrence, så ser firmaerne store principielle problemer i Pirate Bay-sagen.

"Det er bestemt ikke hver dag, at der er brug for, at branchen står sammen på denne måde," siger Ib Tolstrup.

To andre sager

"Der er vældig mange usikkerheder, og vi skal have en afklaring nu," siger direktøren.

Ib Tolstrup henviser til, at der faktisk er to andre sager, som også har haft indflydelse på branchens beslutning.

For det første sagen, hvor TDC i højesteret blev pålagt at lukke for netforbindelser, hvis brugeren spreder piratkopier.

Den næste sag drejede sig om adgangen til en server i Rusland, Allofmp3.

I den sag valgte branchen at følge fogedretten.

Den seneste sag om PirateBay skubber ifølge Ib Tolstrup grænsen yderligere.

"Denne her drejer sig om adgangen til en søgemaskine, og så er vi altså endnu længere ude," siger Ib Tolstrup.

Kun forbudt i Danmark

"Vi trænger virkelig til en afklaring i forhold til Infosoc-direktivet," siger Ib Tolstrup.

Han forklarer, at Danmark er det eneste land i Europa, som tolker direktivet på den pågældende måde.

"Alle andre EU-lande tillader det, der nu er kendt ulovligt i Danmark," konstaterer Ib Tolstrup.

Han mener, at afklaringen ikke kun er juridisk. Politikerne skal også på banen.

"Det her er et meget bredtfavnende problem. Det angriber alt det, som internetudbyderne kan levere til deres kunder. Næste trin kan være, at vi skal lukke for Google," siger Ib Tolstrup.

Hør hele interviewet med Ib Tolstrup her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere