Rygte: Yahoo forhandler igen med Murdoch

En femtedel af Yahoo for hele MySpace. Sådan lyder grundlaget for de forhandlinger, som Yahoo ifølge amerikansk avis har genoptaget med medie-zaren Rupert Murdoch.

Artikel top billede

20 procent af aktierne i Yahoo i bytte for MySpace og lidt andet online forretning.

Det er dagsordenen i forhandlingerne mellem Yahoo og medieimperiet News Corp, skriver online udgaven af den ansete amerikanske erhvervsavis The Wall Street Journal.

Med en sådan alliance i baglommen vil Yahoo forsøge at forhindre Microsoft at gennemføre sit fjendtlige overtagelsesforsøg.

I de sidste dage er kampen spidset til, og alle midler er taget i brug i dramaet om magten over et af internettets ældste varemærker med millioner af brugere.

Tvivl

Mange stiller dog spørgsmål, om strategien vil lykkes for Yahoo.

"Alle andre muligheder end Microsoft ... er behæftet med alvorlige problemstillinger," siger analytikeren Jeffery Lindsay fra konsulentfirmaet Sanford C. Bernstein til nyhedsbureauet Reuters.

Hans pointe er, at Yahoo har tøvet for længe med at finde et egentligt og reelt alternativ til Microsofts bud på 224 milliarder kroner.

Det er et købstilbud, der i dag har fået positive reaktioner fra i hvert fald en af Yahoos største aktionærer - altså forudsat at den mulige køber lægger lidt ekstra sødt og godt oven i det fremlagte bud.

Ikke til fordel for aktionærerne

Analytikere fremhæver, at selv om en sådan alliance vil sikre Yahoo og ikke mindst være til almindeligt gavn for Yahoos strategiske position på markedet, så vil det ikke give aktionærerne nogle ekstra penge.

Inden Microsofts bud på Yahoo var sidstnævntes aktier faldet støt mod bunden, fordi Yahoo blandt andet har haft voldsomt svært ved at hævde sig i konkurrencen mod blandt andet Google.

Efter buddet fra Microsoft er aktiekursen imidlertid skudt i vejret.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S