Rygte: Microsoft lancerer Blu-ray-drev

Efter at Toshiba officielt har meddelt, at selskabet dropper udvikling og produktion af HD DVD, meldes Microsoft på vej med et Blu-ray-drev til Xbox.

Artikel top billede

Microsoft lancerer inden længe et Blu-ray-drev til selskabets spillekonsol Xbox 360, der skal erstatte konsollens nuværende HD-tilbud, HD DVD.

Det skriver australske SmartHouse, som refererer anonyme kilder i Microsoft i USA.

Kovendingen sker efter, at de største filmstudier, filmudlejere og senest HD DVD-producenten Toshiba har valgt side.

Officielt ønsker Microsoft dog ikke at fortælle om selskabets planer. Så sent som i mandags skrev virksomheden dog i en pressemeddelelse, at det ikke vil betyde noget for salget af Xbox 360, hvis Toshiba dropper HD DVD.

"Vi tror ikke, at den seneste udvikling omkring HD DVD vil få betydning for salget af Xbox 360 eller vores markedsposition. Vi vil vente på at høre fra Toshiba, før vi annoncerer planer vedrørende Xbox 360 HD DVD-afspilleren," skrev Microsoft i mandags.

Toshiba færdig med HD-DVD

I går meddelte Toshiba så officielt, at selskabet dropper udvikling og produktion af HD DVD allerede med udgangen af næste måned.

"Vi har nøje vurderet de langsigtede konsekvenser af den såkaldte 'næste generations formatkrig' og konkluderet, at en hurtig beslutning er bedst for udviklingen på markedet," sagde topchefen, Atsutoshi Nishida, fra Toshiba i en pressemedelse.

"Det her er en meget svær beslutning at træffe… men når vi tænker på de problemer, vi ville være skyld i over for forbrugerne og vores partnere, besluttede vi os for, at vi ikke skulle fortsætte med så lille en udbredelse," sagde Atsutoshi Nishida til Reuters.

Straks efter Toshibas officielle dødsdom over HD DVD-formatet begyndte rygterne at spredes om, at Microsoft planlægger at tilbyde et Blu-ray-drev til Xbox 360, for at tage kampen op med Sonys PS3, der af analysehuset IDC netop tilskrives at have fået opbakning fra forhandlere verden over på grund af Blu-ray-drevet.

En begrundelse som også Blockbuster tidligere har meldt ud.

Eksternt Blu-ray-drev

Ifølge SmartHouses kilder er Microsoft sådan set allerede klar til at sælge en ekstern Blu-ray-afspiller til Xbox 360 inden for de næste tre måneder.

Virksomheden har ifølge SmartHouse også arbejdet på en indbygget Blu-ray-afspiller til spillekonsollen, men kilderne siger, at Microsoft forventer, at HD-indhold i den snarlige fremtid vil blive hentet over nettet, hvilket vil overflødiggøre en intern afspiller.

Gartner-analytikeren Paul O'Donovan vurderer dog over for Washington Post, at fremtidige versioner af Xbox ikke vil kunne undgå at indeholde et Blu-ray-drev.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S