Leder: Vi ved, hvem du er

Computerworld mener: Med dansk-svenske Polar Rose vil det ikke kun være, hvad vi har skrevet eller er blevet beskrevet for, der vil følge os på nettet. Nu vil det også være, hvad vi gør, og hvor vi er.

Artikel top billede

Computerworld mener: Den danske it-iværksætter Nikolaj Nyholm ('I build companies') og den svenske it-forsker Jan Erik Solem har skabt en bemærkelsesværdig innovation i form af billedsøgemaskinen Polar Rose.

Kort sagt er det en tjeneste, som kan genkende ansigter på nettet, uanset om de kommer som video eller almindelige billeder.

Polar Rose dækker over en teknologi, som kan opdele et fotografi i hundreder af punkter og omdanne dem til en tredimensionel model, så et ansigt på ethvert billede eller video fra enhver vinkel bliver genkendeligt.

Perspektiverne er vidtrækkende. Hvad danskerne – og internetbrugere verden over – snart får i hænderne, er en teknologi, som kun efterretningstjenester råder over i dag.

En teknologi, som giver os muligheden for at finde andre mennesker og følge deres færden verden over, hvad enten de optræder inkognito eller ej.

Alle kan genkendes

Det er ligegyldigt, om vi selv lægger feriebilleder ud, bliver fotograferet af tilfældige turister eller filmet af overvågningskameraer – uanset hvilket fotografi, uanset hvilken video, der havner på det åbne internet, så vil enhver person kunne blive genkendt og identificeret på sit udseende.

Intet under, at CIA’s ventureselskab In-Qtel for længst har meldt sig som interesseret investor i Polar Rose – og at World Economic Forum for nylig udnævnte Polar Rose til at være en af verdens førende teknologi-pionerer.

Nyholm og Solem har i første omgang tænkt Polar Rose som en ren billedsøgningstjeneste – hvor Google søger på tekst, søger Polar Rose på billeder.

Men perspektiverne i billedgenkendelsesteknologien – som også er ved at blive udviklet i Googles og Microsofts laboratorier – rækker langt længere end som så.

Næste skridt vil være at genkende ting.

Hvis du ser en skjorte på et billede af George Clooney, kan du identificere den som en Hugo Boss og med et kommercielt link komme til for eksempel Kelkoo, der kan vise vej til et sted, der forhandler den.

Hvis du ser en pumpe på et billede fra et industrianlæg, kan du...fortsættes

... identificere den som en Watson-Marlow Sci-Q, som forhandles af Bredel. Klik og køb.

Enter den næste handelsrevolution – e-handel 2.0 – som tvinger virksomhederne til at se på internettet med helt friske øjne.

Med Polar Rose rundt om hjørnet har danske virksomheder alle muligheder for at stå stærkt i den næste bølge.

Grundlæggende tager Polar Rose os et stort skridt videre mod at kunne anvende internettet bedre til at finde, hvad vi søger.

Det er positivt. Ikke mindst for de mennesker, der søger efter forsvundne pårørende, mens de, der helst ikke vil ses – for eksempel pædofile sexturister i Thailand – får det sværere.

Men Polar Rose tager os også det næste store skridt videre i debatten om privatlivets fred vs. overvågningssamfundet.

Nu vil det ikke kun være, hvad vi har skrevet eller er blevet beskrevet for, der vil følge os som et uendeligt tekstspor på internettet – nu vil det også være, hvad vi gør, og hvor vi er, der vil følge os som et uendeligt billedspor livet igennem.

Hvis vi skal sikre de samfundsmæssige gevinster ved den nye teknologi og forebygge skyggesiderne – herunder misbrug og utryghed – så har vi brug for en fornyet debat om internettet som et offentligt rum, og hvor grænserne skal gå for personlige data i en verden, hvor internettet ser alt og ved alt om os.

Den debat bør vi have her i Danmark nu.

Det giver os en mulighed for at påvirke den globale opinion med afsæt i vores værdier og samfundssyn. Venter vi, bliver fremtidens rammer og principper dikteret udefra af andre.

Så kom med dit synspunkt. Hvad skal der til?

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S