Notabene skifter navn til Guava - ligesom frugten

Notabene.net, der er mest kendt for søgemaskineoptimering, skifter navn til Guava, som er navnet på såvel et engelsk datterselskab som en tropisk frugt.

Artikel top billede

Danske Notabene.net skifter navn til Guava for at få bedre sammenhæng i koncernen, der efterhånden består af 12 selskaber.

"Guava er en frugt, men det er også navnet på et engelsk datterselskab, der står for mere end halvdelen af omsætningen i Notabene.net," fortæller Brian Mertz Pedersen, administrerende direktør, Notabene.net - nu snart Guava.

Han vurderer, at det både forretningsmæssigt og imagemæssigt vil være en fordel for Notabene.net at skifte til et navn, der går igen i det meste af koncernen.

Bygges om samtidig

Ifølge Brian Mertz Pedersen sker navneskiftet i forbindelse med en omstrukturering af virksomheden i tre divisioner - nemlig Guava Online Marketing, Guava Network Marketing og Guava Communication, der alle ejes af holdingselskabet Guava A/S – tidligere notabene.net A/S.

I de tre divisioner ligger forskellige af de opkøbte virksomheder, men de 12 erhvervede firmaer bliver i samme ombæring reduceret til et mindre antal.

Notabene, der kommer med halvårsregnskab på torsdag, forventer at omsætte for 200 ,illioner til 220 millioner kroner i regnskabsåret 2007/08, der slutter 30. juni.

Annonce

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,