Regler ændret undervejs i OOXML-standardisering

Reglerne blev kraftigt bøjet, da ISO-delegerede skulle diskutere standardiseringen af OOXML. "Jeg har aldrig oplevet noget lignende," lyder det fra chefen for den amerikanske delegation.

Artikel top billede

De ISO-delegerede fra 32 lande, der deltog i sidste uges OOXML-diskussioner, så stort på eksisterende regelsæt og nåede ikke at diskutere 900 ud af 1.100 spørgsmål angående det omstridte Microsoft-format.

200 spørgsmål blev gennemgået grundigt, inden deltagerne løb tør for tid efter fem dage i Geneve.

Derefter besluttede de delegerede at samle de resterende 900 kommentarer i ét svar på det såkaldte Ballot Resolution Meeting (BRM), hvor de delegerede ellers skulle have diskuteret de mange spørgsmål hver for sig samt den knapt 6.000 siders OOXML-specifikation.

I stedet stemte de delegerede samlet om de forslåede ændringer til OOXML-formatet, hvilket er en kraftig afvigelse fra ISO's normale BRM-regelssæt, der siger, at de nationale standardiserings-organisationer skal nå til enighed om hvert enkelt spørgsmål.

Det skriver Computerworlds amerikanske søsterblad Network World.

Aldrig oplevet noget lignende

"Jeg har arbejdet med standarder i 25 år, og jeg har aldrig prøvet en lignende BRM. Vi gjorde gode fremskridt i 20 procent af arbejdet, men næsten alt skal ændres, så det er meget sandsynligt, at de resterende 80 procent også vil kræve en vis form for modificering," forklarer lederen af den amerikanske delegation Frank Farance til Network World.

Han er uforstående over for, at man har taget så let på opgaven, og der blev opfundet nye regler undervejs i processen.

"Vi var i stand til at få en masse ændret, men det er jo som at stikke fingeren i et hul i en dæmning og så se endnu et hul og et mere og så videre," forklarer Frank Farance til Network World.
FORTSÆTTES

Afstemning på vej

ISO-konferencen blev ellers afholdt netop for at få afklaret de mange spørgsmål, der er blevet rejst i de nationale standardiserings-organisationer angående OOXML.

Samtidigt skulle det give nationale standardiserings-organisationer som Dansk Standard mulighed for eventuelt at ændre afgørelsen fra 2. september 2007, hvor Microsofts OOXML-format fik tommelfingeren nedad i ISO-regi.

Afgørelsen falder om en måned

Den forgangne uge i Geneve er dog ikke altafgørende for OOXML-formatets fremtid som eventuel ISO-standard. .

De delegerede har indtil 30. marts til at stemme om, hvorvidt OOXML skal indlemmes i ISO-varmen.

Microsoft har tidligere svaret på en del af de rejste spørgsmål, og på den baggrund ser chef for interoperabilitet Tom Robertson hos Microsoft med stor optimisme på afgørelsen om en måned.

"Jeg synes. at de nationale standardiserings-organisationer har god grund til at føle sig rigtig godt tilfredse med hele processen her," forklarer han.

En af de varmeste modstandere af OOXML Andy Updegrove fra Linux Foundation, opfordrer dog de nationale organisationer til at stemme nej til ISO-standardiseringen på baggrund af, at OOXML-specifikationen langt fra er diskuteret ordentligt igennem.

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect