Danske Bank: Alle sidder sammen

Artikel top billede

Peter Trier Schleidt, direktør i Danske Bank for både it og udvikling.

Tilbage til artiklen: Sådan vil de danske it-firmaer score dig i fremtiden.

Danske Bank har fat i nogle af de samme metoder som NNIT. Kandidater fra universiteterne begynder også her i et 18 måneders indslusningsforløb, hvor de kommer rundt i organisationen og bliver uddannet samlet.

Desuden kan alle medarbejdere søge andre job internt uden at fortælle deres chef det. Dermed slipper de for, at cheferne ikke vil give slip på medarbejderne.

“Der er nogle, der ikke bryder sig om det, for så skal de ud at rekruttere. Men det er godt set fra min stol. Alternativet er, at vi mister medarbejderen, hvis han mangler udfordringer,“ siger Peter Schleidt.

Han er direktør i Danske Bank for både it og udvikling.

Arbejder tæt sammen

I hans afdeling foregår hele udviklingen af for eksempel nye kreditkort og netbanksfunktioner.

Derfor arbejder it-folkene allerede i dag meget sammen med...fortsættes

... andre medarbejdere, der har en mere forretningsorienteret uddannelse. Ja, de sidder faktisk i de samme lokaler.

“Hvis én lige har lært en ny teknologi, så sidder der en fra forretningen lige ved bordet ved siden af, som han kan sparre med. Det giver en hurtigere innovation,“ fortæller Peter Schleidt.

Afdelingen er splittet op i to. Nogle specialiserer sig i pensionsprodukter, kreditkort eller noget helt tredje.

De arbejder med de samme produkter hver dag, men har altså til gengæld muligheden for at få andre job internt, hvis de føler, de gror fast.

Flyttes rundt mellem opgaver

Andre er ansat i en intern konsulentafdeling. Her er medarbejderne også specialister, men i en bestemt jobfunktion i stedet for et bestemt produkt.

Det kan for eksempel være som projektleder eller udvikler i et bestemt sprog.

Konsulenterne arbejder i projekter. Så snart projektet er færdig, bliver konsulenterne flyttet til den næste opgave.

“Da jeg blev ansat, regnede jeg med, at her ville jeg være to år og så finde noget nyt. Det er så heldigt, at jeg hele tiden har fået nye udfordringer, og det er det, vi skal gøre for alle vores medarbejdere,“ siger Peter Schleidt, der til gengæld samtidig mener, at man ikke skal blive irriteret på medarbejdere, der alligevel forlader virksomheden.

“Når nogen rejser, så siger vi, at hvis de vil komme tilbage, så vil de være velkommen. Og det er der også mange, der gør.“

Tilbage til artiklen: Sådan vil de danske it-firmaer score dig i fremtiden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-revisorer til stor statslig myndighed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S