Her er Microsofts nye browser: Internet Explorer 8

Download den endelig, lyder det fra Microsoft om selskabets nye beta-version af klodens mest populære browser, Internet Explorer, der alligevel mest er for udviklere.

Artikel top billede

Microsoft er klar med en ny version af verdens helt uden sammenligning mest udbredte net-browser, Internet Explorer.

Den nye version hedder Internet Explorer 8, og lanceringen er en såkaldt 'beta 1 for udviklere'.

Det ændrer dog ikke på, at alle kan downloade og installere prøveversionen af den nye browser.

Ifølge Microsoft vil IE8 Beta 1 være tilgængelig i separate versioner til Windows XP, Windows Vista, Windows Server 2003 og Windows Server 2008.

Sigter efter udviklere

"Programmet er tilgængeligt for alle, men sigter primært mod web-udviklere og designere, som skal teste de nye værktøjer, layout-motoren og program-udvidelserne," lyder det fra Microsoft.

Blandt de nye funktioner er blandt andet et værktøj, som kaldes 'WebSlices', der ligner 'Web Clip'-funktionen i Apples Leopard-browser.

I Internet Explorer 8 er der også et mashup-værktøj med navnet 'Activities', som kan anvendes sammen med et særligt Activites-site, der for tiden indeholder en stribe eksempler på anvendelses-mulighederne.

Det kan for eksempel være hjælp til at finde varer på eBay eller lave mashup mellem ens adressebog og kort-tjenesten, Windows Live Maps, hedder det.

"Activities tilbyder udviklere en måde til at integrere indhold på deres sites med nettet," lyder det fra Microsoft.

Andre nye funktioner tæller en moderniseret 'favoritter'-bjælke, automatisk genskabelse efter nedbrud og forbedrede anti-phishing-funktioner.

Det er i øvrigt alle funktioner, som i en eller anden form findes i Leopard og Firefox.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job