Flyt din e-handel helt ud af it-afdelingen

Opbygningen af en online-forretning må ikke blive til et it-projekt. Det skal derimod være salgsdrevet, lyder det fra administrerende direktør Per Rasmussen fra eCapacity.

Artikel top billede

”Vi er på nippet til, at danskerne begynder at handle massivt på internettet," siger administrerende direktør Per Ramussen, eCapacity. Foto: eCapacity

Hvis de store detailkæder skal med på e-handelsvognen, skal det overlades til salgsafdelingen at drive online-forretningen frem.

Det må ikke blive efterladt som et projekt for hverken it-, marketing- eller kommunikationsafdelingen.

Og så skal virksomhederne nøje tænke over samspillet mellem deres fysiske distributionskanal og deres online-salgskanal.

Det er to af de hovedbudskaber, som administrerende direktør Per Rasmussen fra konsulentfirmaet eCapacity gentager igen og igen over for sine kunder, der tæller blandt andet SAS, Nykredit og Telmore.

”Man skal drive en online-forretning benhårdt som en salgskanal. Man skal have folk ind, der forstår sig på salg- og som får mest muligt ud af de kunder- man har kontakt med. Derfor må e-handel ikke blive til et it-projekt, og det skal heller ikke være et projekt i marketing og kommunikation,” siger Per Rasmussen.

Separat organisation

Han understreger, at virksomhederne naturligvis er nødt til at investere i et professionelt it-system, der driver og understøtter forretningen.

Og det skal være et it-setup der giver fleksibilitet, så virksomheden løbende kan tune processer og forretning.

Og onlinebranding-værdierne skal selvfølgelig også være i orden.

”Men normalt er det ikke it-projektet eller marketing, der er den største udfordring, når man opbygger en online-distributionskanal. Det er derimod det interne organisatoriske projekt,” siger Per Rasmussen, der selv har en fortid som online-direktør i TDC.

Pointen er ifølge Per Rasmussen, at det ikke nytter noget at se opbygningen af en e-handelsforretning som noget, der kan overlades til et projekt i en af virksomhedens eksisterende organisationer.

Der skal opbygges en ny og separat organisation til formålet for at opretholde...fortsættes

... dynamikken i processen, når man skal flytte sig fra at være et rent branding/marketing site til en online-salgskanal.

”Mange steder arbejder virksomheder med e-handel som et projekt. Folk sidder så i projektmodus og har måske en levering,der ligger tre måneder fremme. Sådan driver man bare ikke en salgskanal,” siger han.

Kulturskifte i TDC

Han beretter eksempelvis, hvordan han som chef i TDC online kunne følge udviklingen i salget online på hovedprodukter hvert femte minut.

Det var et uvurderligt styringsinstrument, fordi man så hele tiden kunne se, hvordan salget lå i forhold til dagens slagsmål.

Lå man under vidste man så også, at der skulle arbejdes hårdt for at indhente efterslæbet resten af dagen eller i løbet af ugen.

”Vi skabte en helt anden kultur, en følelse af, at det var en hastesag, der betød, at medarbejdere begyndte at arbejde på en helt anden måde,” siger Per Rasmussen.

I løbet af kort tid flyttede TDC 30 procent af kunder fra det fysiske distributionsnet til online-kanalen, og med opbygningen af en omfattende online-kundeservice var der besparelser på en kvart milliard kroner årligt på den konto.

På nippet til massivt gennembrud

Hvis de tal ikke kan overbevise virksomhederne om, at online-salgskanalen kan blive en af de vigtigste afsætningskanaler i løbet af få år, kan man bare se på udviklingen i den samlede e-handel.

Sidste år blev der omsat for 22 milliarder kroner online fra danske netbutikker efter fremgang på fem milliarder kroner. Omfanget svarer til, at omkring 10 procent af omsætningen i detailhandlen nu kommer fra internettet.

Og ifølge Per Rasmussen forstærkes udviklingen de kommende år.

”Vi er på nippet til, at danskerne begynder at...fortsættes

... handle massivt på internettet. Vi kan se, at dem, der handler, handler oftere og for flere penge. Derfor bliver det vigtigere og vigtigere at være til stede derude,” siger han og henviser til tal fra både Danmarks Statistik og E-handelsfonden.

Han mener, at netop de store etablerede detailkæder kan blive de store vindere på nettet, hvis de forstår at spille deres kort rigtigt.

”Det først skridt er at få fat i transaktionerne, og så skal man sikre, at der er sammenhæng mellem den fysiske salgskanal og online-kanalen,” siger Per Rasmussen og tilføjer.

”Jeg oplever, at direktionen i mange virksomheder begynder at acceptere, at vi er ved at opbygge en online-distributionskanal, der skal leve side om side med de andre kanaler.”

Læs mere om de store detailkæders indtog i e-handlen og deres strategiske tænkning på området i Computerworld avisen fredag 28. marts. Se også det store særmagasin om e-handel, der følger med avisen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S