Open source en selvfølge for SaaS-leverandører

Open source som platform er nærmest en selvfølge for SaaS-leverandørerne, mener Gartner-analytiker. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Open source vil dominere software-infrastrukturen for leverandører af SaaS (software-as-a-service) inden for tre år. For leverandørerne er det næsten en selvfølgelighed.

Så bastant lyder meldingen i hvert fald fra Gartner-analytiker Yefim Natis.

"De vil bruge det så meget som muligt," siger han.

Lavere priser

Lavere pris og større fleksibilitet sammenlignet med det, der er tilgængeligt som "closed source," eller proprietær software, er nøglefaktorer i open sources voksende popularitet i dette markedssegment.

For at kunne konkurrerere med leverandører af lokalt tilgængeligt software må SaaS-leverandører tilbyde en lavere pris, og det er noget, open source hjælper dem med at kunne gøre, mener Yefim Natis.

En stor forskel mellem de fleste virksomheder og store SaaS-leverandører – eller cloud-baserede leverandører, som Gartner ynder at kalde dem – er teknisk know-how.

SaaS-leverandører er ofte vældig teknisk avancerede, hvilket betyder, at de selvstændigt kan køre open source.

"Det er faktisk gratis, siden de ikke har brug for support," siger Yefim Natis.

For SaaS-leverandører er prisen for deres infrastrukturer også af stor vigtighed, da det senere i processen vil komme til at diktere, hvad kunderne skal betale.

For at holde prisen nede er de nødt til at optimere infrastrukturen, og opensource er ifølge Yefim Natis det bedste valg til at gøre dette.

Men for open source-producenter er SaaS-tendensen ikke lutter lagkage.

I de næste par år vil SaaS-leverandører også begynde at udfordre open source-producenterne, i det SaaS bliver den foretrukne metode til at nedsætte it-udgifterne.

De lover begge lavere omkostninger. Men det kræver færre it-kundskaber at bevæge sig over mod en forretningsmodel baseret på tjenester, mens det at skifte til opensource ofte kræver det modsatte, ifølge Gartner.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS