Artikel top billede

Disse ting vil ændre it-landskabet i de kommende år

Flerkerne-processorer, clouds og sociale netværk er blandt de ting, som står til helt at ændre it-landskabet. Læs to analytikeres bud på afgørende it-innovationer, der lurer lige rundt om hjørnet.

Computerworld News Service: Processorer med flere kerner, cloud computing, nye brugergrænseflader, sociale netværk og socialt software samt web-mashups topper en liste over 10 teknologier, der spås at ændre it-landskabet mellem 2008 og 2012, mener Gartner-analytikerne, David Cearley og Carl Claunch.

De øvrige fem er allestedsnærværende computing, kontekstuel computing, augmented reality, semantik og virtualisering.

Flerkerneprocessorer giver nye fremskridt, men "single-threadede" applikationer vil ikke kunne udnytte deres regnekraft, bemærker analytikerne i et dokument.

"En single-thread applikation vil maksimalt udnytte 12,5 procent af potentialet i et system med otte processorkerner, idet den kun kan bruge en ottendedel af de disponible kerner."

Skal identificeres

Store virksomheder bør derfor identificere applikationer, "som har brug for udbedring for at fortsætte med at leve op til krav på driftsniveau i flerkerneprocessorens æra," skriver de.

Den tunge post på listens nederste halvdel – ubiquitous computing – vil ligeledes få fodfæste i de kommende år, ifølge analytikerne.

"Mark Weisers og andre forskeres arbejde ved Xeroxs PARC-laboratorium opridsede for 20 år siden et billede af den kommende tredje bølge af computing – hvor computere er overalt omkring os, men er usynligt indbygget i vores omgivelser," skriver de.

"Visionen for denne tredje bølge er forvisningen af computeren til en skjult rolle, hvor teknologien kun giver sig tilkende efter behov. Computere i biler er...fortsættes

... skjulte bag rattet og simple knapper. I fremtiden vil de fleste computere være lige så gennemsigtige."

Denne tendens vil drives af en kombination af forskellige midler, som eksempelvis RFID-tags, transportable og bredt tilgængelige data og tilhørende fremskridt i netværksteknologier, forudsiger analytikerne.

Af andre forudsigelser kan nævnes:

- I 2010 vil web-mashups "være den dominerende model (80 procent) i skabelsen af sammensatte enterprise-applikationer."

- "Koncepterne, sproget og teknologierne bag socialt software på forbrugerniveau vil blive en del af mainstream erhvervsteknologi i 2010."

- I 2010 vil det koste mindre end en dollar at indbygge et tre-akset accelerometer – som lader for eksempel Nintendos Wii-controller fornemme, hvornår og hvordan den bevæges – i elektronisk udstyr.

Analytikerne giver som eksempel på, hvordan teknologien kan anvendes i fremtiden, at "acceleration og hældning kan kombineres med trådløse teknologier til at udføre funktioner så som 'tryk for at udveksle visitkort'."

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis