Sygehuse og apoteker også ramt af IBM-nedbrud

Sygehuse i hovedstaden havde problemer med it-systemer, og mange apoteker kunne ikke få adgang til recepter, da IBMs drift gik død.

Artikel top billede

Det var ikke kun store danske virksomheder, der led under IBMs omfattende nedbrud i onsdags.

Nedbruddet skabte også problemer i sundhedssektoren. Apotekerne, som i forvejen har været plaget af it-problemer, blev mange steder ramt af netværksproblemerne hos IBM.

Mange apoteker havde ikke adgang til den centrale receptserver, som bruges til at formidle kontakten mellem læger og apoteker.

Samtidig var et af de systemer, der leverer recepterne fra lægerne til receptserveren påvirket af IBMs nedbrud. Derfor var det heller ikke alle recepter, som kunne komme igennem til serveren.

Resultatet var, at mange kunder ikke uden videre kunne hente deres medicin i onsdags.

Lægemiddelstyrelsen oplyser, at adgangen til medicinprofilen også var påvirket af nedbruddet.

Sygehuse og portal ramt

Region Hovedstaden har også drift af patientadministrationssystemer på nogen af sygehusene hos IBM.

Derfor var sygehusene påvirkede af problemerne, men det var kun på det administrative niveau.

Den store fælles sundhedsportal, Sundhed.dk, var heller ikke at finde på nettet under nedbruddet i onsdags.

Portalen, der bruges til informationssøgning af både patienter og sundhedspersonale, var ramt i flere timer.

IBM ønsker fortsat ikke at svare på spørgsmål om nedbruddets årsager og omfang. Computerworld vil gerne kortlægge omfanget, så hvis du kender til flere virksomheder og systemer, som blev ramt, må du meget gerne skrive til os på redaktionen@cw.dk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse