Kort nyt: Microsoft-chef træder ind i dansk it-selskab

Den tidligere Navision-direktør og nuværende General Manager i Microsoft Vesteuropa, Søren Fink-Jensen, træder ind i bestyrelsen i it-selskabet Enalyzer, der er noteret på minibørsen First North.

I Microsoft er Søren Fink-Jensen ansvarlig for salg til virksomheder i Vesteuropa og har det overordnede ansvar for aktiviteterne i 12 lande.

Software- og konsulentvirksomheden Enalyzer får derfor tilført en vigtig kompetence i den fortsatte vækst og langsigtede strategiske satsning på international ekspansion, skriver selskabet i en meddelelse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere