E-handelsfond roser stor bøde til e-butik

Direktøren for e-handelsfonden, Lars Schmidt Larsen, roser en bøde på 25.000 kroner, som en e-butik har fået. "Det er en sejr for e-handlen," siger han.

Artikel top billede

"Dommen er et skulderklap til de netbutikker, der gennem årene har brugt tid og penge på at have en lovlig netbutik," siger direktør for e-handelsfonden Lars Schmidt Larsen. Foto: Michael Altschul / Visuel-Medie.

En bøde på 25.000 kroner for ikke at oplyse fortrydelsesrettigheder ordentligt.

Det er afgørelsen på en opsigtsvækkende dom over en e-butik hos Brødrenes Autodele A/S, der ellers forsvarede sig med, at de ikke kendte reglerne.

Og dommen får direktøren for e-handelsfonden Lars Schmidt Larsen til at juble.

"Det er en en sejr for e-handel," siger han.

Han forklarer, at alle de e-butikker, der arbejder hårdt for at sætte sig ind i reglerne på nettet og efterleve dem, får et skulderklap.

"Jeg har oplevet butikker, der spurgte, om det overhovedet kunne betale sig at overholde reglerne, fordi ingen tjekkede, om det blev efterlevet," siger han.

Nu viser det sig, at det ikke blot bliver det tjekket. Man risikerer samtidig en alvorlig økonomisk bet, hvis man ikke læser op på e-handelsreglerne.

"Det er vigtigt, at alle netbutikker forstår, at e-handelslovgivningen er meget kompleks, og det kræver juridisk ekspertise at kunne efterleve loven. Med den historiske dom står det nu klart for alle, at man ikke kan undskylde sig med, at man troede, at løsningen var lovlig,” siger Lars Schmidt Larsen.

E-mærke en sikring

Han peger samtidig på, at de e-mærkede butikker giver en ekstra sikkerhed for forbrugerne.

Her bliver siderne nemlig kontrolleret en gang årligt af e-handelsfondens jurister.

Direktøren fortæller, at det ikke er en 100 procents garanti, men altså giver en væsentlig større sikkerhed.

Han peger da også på, at de e-mærkede netbutikker er de eneste, som igen og igen får topkarakterer i undersøgelserne.

Lars Schmidt Larsen understreger samtidig, at netbutikken kan få frataget retten til bruge e-mærket, hvis det efterfølgende viser sig, at netbutikken bryder lovgivningen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Brødrenes Autodele A/S i dag.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S