Store danske sundhedssites holder børnene udenfor

På Apotek.dk kan forældre ikke bestille medicin til deres syge børn. På Sundhed.dk kan forældre ikke se børnenes sundhedsdata. Synderen er den digitale signatur, mener sundhedsfolkene.

Artikel top billede

Både Johanne Louise og Jens Kristian har astma, og det ville være nemt, hvis mor, Mette Rendtorff, løbende kunne forny deres medicin via apotek.dk. Det kan hun ikke, da børnene kun er otte og fire år. Foto: Torben Klint

Digitale sundhedsprojekter skyder op overalt, men børn under 15 år bliver glemt.

Senest er prestige projekterne sundhed.dk og apotek.dk blevet lancheret som projekter, der i sidste ende skal gøre danskerne sundhedstilstand bedre.

Men forældre til børn under 15 år kan hverken bestille medicin til deres syge børn på apoteket.dk eller se deres børns sundhedsdata på sundhed.dk.

Den digitale signatur er nemlig personlig, og børn under 15 år kan ikke få egen signatur.

Mor: Vanvittigt
Centerleder Mette Rendtorff fra Espergærde er en af de mange, der er løbet ind i problemerne.

Hun er overrasket over, at hun er afskåret fra det fulde udbytte af e-handelsmulighederne på apoteket.dk

Hun kan nemlig ikke bestille medicin til sine to børn på 4 og 8 år, Jens Kristian og Johanne Louise.

De lider begge af astma og skal derfor jævnligt have fornyet deres medicin.

Men den må Mette Rendtorff hente på apoteket. Hun kan nemlig ikke med sin digitale signatur bestille medicin til børnene.

Og da børn under 15 år i dag ikke selv få en digital signatur, er det ikke muligt for hende at købe medicinen gennem hendes profil på siden. Tilskud med videre er nemlig målrettet børnene med diagnosen.

"Det er vanvittigt. Hvorfor er børneforældre udelukket fra fordelene ved digitaliseringen? Det giver ingen mening," siger Mette Rendtorff.

Hun kalder det paradoksalt, at hun uden digital signatur kan sende mails til lægen og derigennem få hjælp til børnene.

"Der kan jeg godt logge ind og få hjælp, men er sikkerheden så i orden?" spørger Mette Rendtorff.

Fortsættes...

Bolden spilles videre...

"I mine øjne er der både en principiel og en praktisk problemstilling. Den praktiske problemstilling er, at vi ikke kan slippe for besværet med at stå i kø på apoteket. Den principielle problemstilling er, at vi som forældre er afskåret fra at se oplysningerne om vores børn på sundhed.dk," siger hun.

Her er det nemlig heller ikke muligt at få adgang til sine børns sundhedsdata, hvis de er under 15 år.

"Det rimer meget dårligt med Danmarks ønske om at være førende i verden," siger Mette Redtorf.

Vi følger signaturen

Hos sundhed.dk forklarer kommunikationsmedarbejder Morten Godiksen, at portalen blot følger de muligheder, der ligger i den digitale signatur.

"Så det er nok bedre, at du taler med dem,” siger han.

Har I gjort noget for at ændre det, siden sundhedsdata på alle børn under 15 år ligger dødt hen på Jeres portal?

”Vi er en sammenslutning af mange forskellige aktører og udgør summen af dem. Vi er ikke en lobbyvirksomhed,” siger han.

Hos Danmarks Apotekerforening, der står for apoteket.dk, er meldingen nogenlunde den samme.

Her beder man nemlig også Computerworld rette henvendelse til IT- og Telestyrelsen, der har ansvaret for digital signatur.

Men foreningen lader dog klart forstå, at der er der fuld forståelse for Mette Rendtorffs ønske.

"Jeg er selv mor til to børn, der får allergimedicin. Derfor synes jeg også, det er ærgerligt, at man som forælder endnu ikke kan købe receptmedicin til sine børn på apoteket.dk," siger Lotte Fonnesbæk, som er sundhedsfaglig chef.

Hun forklarer, at det vigtigste for Apotekerforeningen dog er, at sikkerheden er i orden på e-handelsløsningen.

"Det ved vi, at den er med digital signatur, som resten af sundhedsvæsenet også bruger. Jeg håber selvfølgelig, at det snart bliver muligt for forældre at få en digital signatur på deres børns vegne, så både børn og forældre kan få det fulde udbytte af apoteket.dk," siger hun.

Fortsættes...

Bolden spilles tilbage...

Dermed havner bolden på bordet hos chef for den digitale signatur Palle H. Sørensen fra IT- og Telestyrelsen.

Men heller ikke her føler man et ansvar for den situation, Mette Rendtorff og hendes to børn er havnet i.

Hus forbi

"Den digitale signatur får skyld for mange ting, men her må vi melde hus forbi," siger Palle H. Sørensen.

Han forklarer, at udstedelse af en digital signatur er forbundet med accept af en række vilkår og bestemmelser, som kræver en del forståelse i forbindelse med det ansvar, der ligger i at have en digital signatur.

Han understreger, at minimumsalderen for bestilling af en digital signatur derfor - i samråd med Justitsministeriet - er lagt fast på de 15 år.

"Det giver næppe mening, at lade for eksempel en syv-årig læse aftalen med TDC og sikkerhedsmæssigt administrere nøglen til sin digitale signatur herefter," siger han.

Han mener i øvrigt ikke, at børn er i stand til at forstå informationerne for eksempel på sundhed.dk.

"I den analoge verden er det da også forældrene, der har ansvaret for bestiling af medicin til deres børn," siger han.

Han mener, at forældrenes adgang til at kunne bestille medicin til deres børn naturligvis bør håndteres af det modtagende system, således at forældrenes cpr-numre knyttes til deres børns cpr-numre.

"Ansvaret for eventuelt at implementere denne løsning ligger hos sundhed.dk og har ikke noget med den digitale signatur at gøre," slutter han.

Dermed skyder han bolden tilbage til sundhed.dk, der altså sammen med apoteket.dk mente, at IT- og Telestyrelsen burde løse problemet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen