Software-udviklere har lagt Vista på is

Så længe brugerne ikke tager Vista til sig, bliver udviklerne på XP. Det viser en spritny undersøgelse, der blev offentliggjort i går.

Artikel top billede

Computerworld News Service: På grund af mangel på brugerinteresse i forhold til Microsofts Vista, bruger de fleste nordamerikanske udviklere stadig XP som deres foretrukne platform.

Det viser en ny undersøgelse, som virksomheden Evans Data har foretaget i løbet af april. Undersøgelsen fastslår også, at væksten i udviklede applikationer til Vista formentlig vil komme i 2009.

Kun otte procent af de 380 adspurgte softwareudviklere skriver applikationer til Vista. 49 procent skriver programmer til en af de tidligere Windows versioner. 11 procent svarer, at de skriver applikationer til Windows 2003, og ni procent svarer, at de hovedsagligt fokuserer på Linux baserede platforme.

"På grund af en række problemer i Vista, har mange udviklere holdt sig tilbage og ser tiden an, før de beslutter sig. Den generelle tendens har været, at forbrugerne har været langsomme til at tage Vista til sig, så den kommercielle verden har også været tilbageholdene," siger John Andrews, direktør for Evans Data.

Open source alternativer som for eksempel Linux bliver også ved med at tiltrække nye interesserede forbrugere. Samtidig har MacOS tiltrukket sig stor opmærksomhed blandt de nordamerikanske udviklere MacOS har oplevet en vækst på 50 procent som udviklingsplatform, og ikke mindre en 380 procent som målplatform i perioden.

Microsoft vil ikke kommentere undersøgelsen.

Undersøgelsen har også fundet frem til, at 29 procent vil bruge XP næste år, og 24 procent vil benytte Vista. I alt vil 67 procent af de adspurgte udviklere benytte en version af Windows, og 15 procent skrive applikationer til Linux.

"Udviklerne ser, at markedet skifter fra XP til Vista, og det er derfor, de siger, at de formentlig vil skifte til Vista i 2009," siger Andrews.

Oversat af Jimmie Gustafsson

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S