Kæmpe betalingstjeneste i sort i to døgn

Den internationale betalingstjeneste PayPal oplevede et 48 timer langt nedbrud i sidste uge. Fejlen betød, at e-handelssider ikke kunne udføre ordrer, mens nedbruddet varede.

Artikel top billede

PayPal oplevede i sidste uge problemer med dets betalingsbekræftelsessystem.

Problemet betød, at e-handelssider, der er afhængige af betalingstjenesten, ikke kunne udføre modtagne ordrer, skriver The Register.

Fejlen menes at være opstået i forbindelse med en opdatering af PayPals betalingstjenestens instant payment notification-system (IPN), der giver e-butikkerne besked, når der er modtaget betaling fra en bruger.

Mange e-handelssider kører på scripts, der ikke afslutter en transaktion mellem brugeren og siden, før der er modtaget en IPN fra PayPal, hvorfor de er afhængige af en fejlfri service, skriver The Register.

Talskvinde fra PayPal Amanda Pires udtalte dog til The Register, at nedbruddet kun medførte, at "en procentdel af kunderne en procentdel af tiden" ikke modtog en IPN.

Hun tilføjede dog, at rettelse af fejlen havde 'høj prioritet' hos PayPal, men at 'procentdelen udgjorde meget mindre end halvdelen af tiden'.

Kunne ingenting

Den forklaring kan det svenske e-handelssite eClassical.com dog ikke genkende.

E-handelssiden modtog ifølge The Register slet ingen IPN'er fra PayPal om betaling fra brugerne.

"Vi kan ikke godkende betalinger via PayPal, der udgør en stor del af vores betalinger, fordi mange af vores kunder er fra Amerika, og PayPal næsten er en de facto standard for online betalinger derovre," sagde Rikard Froberg, teknisk direktør for eClassical.com, der sælger drm-fri klassisk musik, til The Register i lørdags.

"Kunden ved intet om dette, han bestiller og betaler, men modtager ingen varer eller får dem meget sent – ved instant delivery er tålmodigheden meget lille – så det ser ud som om butikken snyder kunden."

PayPal har nu rettet fejlen, der forårsagede nedbrud i 48 timer fra torsdag til lørdag i sidste uge.

Betalingstjenesten er, ifølge PayPal selv, tilgængelig på 190 markeder og 17 forskellige valutaer og har mere end 153 millioner brugerkonti.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job