TDC taber trecifret millionbeløb på lavpriskoncept

TDC's udlandseventyr med lavpriskonceptet fra Telmore har kostet telegiganten over hundrede millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

Det kostede TDC et trecifret millionbeløb at prøve kræfter med lavpristelefoni i udlandet.

Det viser seneste regnskab for Telmore International Holding, der er en del af TDC-koncernen, og som dækker over selskabets forsøg på at udvide Telmores lavpriskoncept til udlandet, blandt andet i Holland og England.

I regnskabet nedskriver selskabet kapital-andele i dattervirksomheden Shimmerbright Ltd. (det tidligere Easymobile, red.) til nul kroner.

Nedskrivningen skyldes en negativ egenkapital i Shimmerbright Ltd. på 44 millioner kroner.

Dermed har selskabet tabt 114 millioner kroner på lavpriskonceptet, bekræfter TDC's pressetalsmand Rasmus Windfeld.

Samtidig kommer selskabet ud af 2007 med et underskud på godt 4,5 millioner, der ifølge ledelsesberetningen er brugt til afholdelse af udgifter til afvikling af aktiviteterne i selskabet.

Dermed er det endelige punktum sat for Telmore-konceptet i England, der allerede blev lukket i 2006.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job