Lenovo - X300

Artikel top billede

Tilbage til artiklen Her har du fem fede business-bærbare

1,2 GHz Intel Core 2 Duo, 2 GB ram, 64 GB SSD hard disk, LED skærm, WWAN

Halvanden måned før Lenovo var klar til at annoncere X300 som en lille, let bærbar, stillede Steve Jobs sig op på scenen til MacWorld 2008, og hev Macbook Air ud af en kuvert.

Det skabte for en stund panik på direktionsgangen hos Lenovo, indtil man selv rekonstruerede eksperimentet, og erfarede at X300 også kunne være i en kuvert.

Lille kriger

X300 havde i udviklingsfasen kodenavnet Kodachi, som betyder ”kort samurai sværd,” og skulle være en innoverende tilføjelse til ThinkPad familien, som skubbede grænserne for hvad man kunne presse i en lille bærbar.

Lenovo forventer ikke nødvendigvis et voldsomt salg, men der er brug for at vise, hvad den kinesiske producent kan præstere, nu hvor IBM er ude af billedet.

X300 er symbolet på det nyeste nye, og planen har fra begyndelsen været at lave en frontløber indenfor markedet for ultramobile bærbare. X300 er således flagskibet for ThinkPad X-serien.

Business i blodet

Selve ThinkPad serien har altid været populær i virksomhederne under IBM’s styre, og det skal X300’eren nu overføre til Lenovo.

Forvent i øvrigt at se mere til den, når OL ruller over skærmen til sommer, hvor Lenovo er blandt de største sponsorer.

Overfladen på X300 er behandlet på en særlig måde, så det fremstår som en art læder i strukturen.

Selvom den stadig passer ind i den traditionelt sorte ThinkPad serie, er der altså kælet lidt ekstra for detaljerne her. Noget som blandt andet kan ses på DVD-drevet, som er bare syv milimeter højt.

Du får en lille sag, der næsten kan hives med i inderlommen, og som bygger på 16 års erfaring indenfor business-bærbare.

Tilbage til artiklen Her har du fem fede business-bærbare

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network