Sæt pris på at folk er klogere end dig

Tilbage til artiklen: Sådan leder man de kloge og krævende it-folk

Som teknisk chef kan man ikke undgå at arbejde sammen med folk,der er klogere end en selv.

”Hvis ikke, er man elendig til at ansætte folk,” siger Clinton Nixon, der har været leder i to et halv af de 10 år, han har brugt på udvikling.

Derfor bør man forsøge at begynde hver dag med en god portion ydmyghed.

”Det er heldigt, at du har dit team, og det er dem, der skal hjælpe dig med at nå målet – det er ikke dig, der fører dem til målet,” siger han.

Man skal ikke føle dig truet af, at man ikke er dem klogeste i lokalet.

”Jeg har set så mange ledere føle sig truet af deres team,” siger Clinton Nixon.

”Det holder jo ikke at føle sig truet af, at andre er gode til deres job.”

Tilbage til artiklen: Sådan leder man de kloge og krævende it-folk

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Everllence

BI Specialist

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS