EU-kommissær: Nu SKAL mobil-taksterne ned

EU’s telekommissær, Viviane Reding, vil foreslå at skære kraftigt i de gebyrer, mobilbrugerne pålægges, når de sender på tværs af landegrænserne.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Air France)

Computerworld News Service: EU-kommissær Viviane Reding forventes at fremlægge sit forslag, inden hun afslører sine planer om at skære i priserne for at sende og modtage data, mens man er i udlandet, fortæller hendes talsmand, Martin Selmayr.

Termineringsafgifter er de gebyrer, teleoperatørerne opkræver hinanden for at forbinde opkald til deres netværk. Gebyret sendes så videre til kunden.

Afgifterne varierer meget inden for EU og ligger på op til 1,42 kroner i nogle lande. Viviane Reding vil have priserne til at være på niveau med de gebyrer, operatørerne bliver opkrævet for terminering – omkring 0,15 kroner.

Forslaget om at skære i termineringsafgifterne bliver sammenlignet med det amerikanske marked, hvor afgifterne er blevet droppet helt, og operatørerne i stedet opkræver deres abonnenter for at modtage opkald.

Opkrævningssystemet omtales ofte som 'receiving party pays' eller 'book and keep'.

Frist til 1. juli

Men Martin Selmayr advarer om, at det i Europa vil være meget upopulært, hvis man vælger at opkræve kunderne for modtagne opkald, da man ikke er vant til at betale for at modtage opkald andre steder end i udlandet.

Europa-Kommissionen vil præsentere sine planer for termineringsafgifterne inden udgangen af denne måned.

Mobiloperatørerne har fået indtil 1. juli til at reducere deres gebyr for roaming – det gebyr man betaler for at sende eller modtage sms og andre dataoverførsler i udlandet.

The GSM Association - sammenslutningen af europæiske GSM-operatører - meddelte i sidste uge, at roaming-priserne er faldet.

Ikke nok

Men i slutningen af sidste uge sagde Viviane Reding, at hun ikke var imponeret over faldet - ifølge kommissionen et fald på 0,07 kroner til 2,10 kroner.

Viviane Reding ønsker at reducere prisen for at sende en sms til 0,90 kroner, men der er mange politikere – blandt andre den danske regering – der vil have prisen helt ned på 0,37 kroner.

Prisen for at sende andre data i udlandet varierer en hel del, fortæller Martin Selmayr.

Det er muligt, at Viviane Reding foreslår en pris på 2,6 kroner per megabyte data der overføres, men den endelige beslutning tages først efter 1. juli.

”Vi forventer at præsentere vores planer for data-roaming i midten af juli,” siger Martin Selmayr.

Oversat af Mille Bindslev

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S