Sverige slår Danmark i overvågning

Svensk overvågningslov slår den danske lognings-bekendtgørelse, når det gælder omfanget, men det er tvivlsomt, om den bliver mere effektiv, vurderer formanden for IT-Politisk Forening.

Artikel top billede

Den kontroversielle svenske overvågningslov, der i dag er til afstemning i Sveriges Riksdag, bliver mere omfangsrig end den danske, men terrorister med omløb i hovedet kan alligevel omgå den.

Det vurderer Niels Elgaard Larsen, som er formand for IT-Politisk Forening.

Loven giver mulighed for at overvåge al trafik ind og ud af Sverige. Målet er at afsløre ydre trusler mod Sverige gennem en overvågning af datatrafikken, der baserer sig på automatiske søgninger, det skriver den svenske avis Aftonbladet.

"Som jeg forstår den svenske lovgivning, skal overvågningen foregå gennem søgninger på dataens indholdet. Derfor bliver den mere omfangsrig end den danske logningsbekendtgørelse, der blot registrerer, hvem der kommunikerer med hinanden," siger Niels Elgaard Larsen.

Næppe særlig effektiv

Han tvivler dog på, at den svenske lovgivning af den grund bliver væsentligt mere effektiv end den danske. Der findes i dag krypteringsværktøjer, der er så effektive, at det vil være muligt at undgå overvågningen

"Terrorister kan uden problemer skjule informationerne med krypteringsværktøjer eller ganske enkelt ved at være meget diskrete, når de kommunikere," siger Niels Elgaard Larsen.

Han vurderer, at de svenske myndigheder vil have større succes med at overvåge ekstremister, der eksempelvis skal hverve folk til deres sag.

"Overvågningen er mere effektiv over for dem, fordi de har brug for at kommunikere forholdsvis åbent med hinanden. Til gengæld er det også mere kontroversielt, fordi myndighederne endnu ikke ved, om det er folk med kriminelle hensigter," siger Niels Elgaard Larsen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job