Flemming Engstrøm

Flemming Engstrøm, digitaliseringschef i Frederiksberg Kommune:

Hvordan vurderer du mulighederne for at indfri forventningerne til at spare op mod 2,2 milliarder om året gennem digitaliseringsprojekter (digitalisering af syge- og barselsdagpenge, eIndkomst, digital dokumentboks og NemSMS) og reduktion af administrativt personale?

"Lars Løkke undervurderer implementeringsopgaven, når han tror, at effekten af digitaliseringsindsatserne kan høstes hurtigt. Netop kommunernes pressede ressourcesituation gør det meget svært at prioritere de nødvendige omstillingsprocesser.

Resultatet er derfor ofte, at implementeringen gennemføres forhutlet, og ikke giver den forventede effekt. Når man så skal aflevere en besparelse baseret på idealforestillingen, så udhuler det blot ressourcesituationen endnu mere.

Effekten kommer over tid, men en forceret implementering skaber et dårligt, og ofte urimeligt arbejdsmiljø, som gør det endnu sværere for kommunerne at fastholde medarbejderne. Giv det tid, sæt den kortsigtede ambition ned."

Hvordan vurderer du mulighederne for yderligere besparelser gennem fælles indkøb?

"Han har helt ret i at samlede koordinerede indkøb er vejen frem, det er også derfor kommunerne har arbejdet med denne opgave længe. Om der kan spares mere gennem yderligere centralisering, ved jeg ikke, men jeg hilser det velkomment. Husk blot på, at hvis man lægger en urealistisk forventet indkøbsbesparelse ind i kommunernes økonomi, så tager man i stedet pengene direkte fra de borgervendte opgaver."

Hvordan vurderer du muligheden for at høste gevinster ved såkaldt objektiv sagsbehandling - altså sagsbehandling, der i princippet kan gøres automatisk på tværs af kommunerne?

"De få sagsområder, som kan automatiseres kan sagtens løses i et fællesskab, og det vil også skabe en god platform for yderligere digitalisering af opgaven. Men i kommunerne er det kun få opgaver, som er egnet til automatisering, de fleste opgaver kræver en faglig indsats, og meget ofte anvendes det faglige skøn fremfor automatik."

Læs svarene fra Kristian Buhl Hansen, Odense Kommune.

Læs svarene fra Erik Sørensen, Viborg Kommune.

Tilbage til artiklen: It-chefernes formand raser over Løkkes reform-tal

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,