Kristian Buhl Hansen, Odense Kommune

Kristian Buhl Hansen, Kompetencecenterchef IT, Odense Kommune.

Hvordan vurderer du mulighederne for at indfri forventningerne til at spare op mod 2,2 milliarder om året gennem digitaliseringsprojekter (digitalisering af syge- og barselsdagpenge, eIndkomst, digital dokumentboks og NemSMS) og reduktion af administrativt personale?

"Det kræver investeringer, før der høstes og især en lovgivning, der ændres, så det er muligt at digitalisere. Vi oplever, at selvom vi gerne vil digitalisere, så kræver lovgivningen, at vi fortsat skal udskrive og underskriver blanketter i sagsbehandlingen.

Jeg ser derfor muligheder, hvis businesscases og lovgivningsarbejdet kobles tættere sammen. Vi skal ændre arbejdsgange ved digitalisering, - fjerne barrierer og procedurer, der ikke skaber værdi.

Der er behov for mere tværoffentligt samarbejde, men samarbejde betyder også, at vi som kommuner involveres tidligere i at identificere potentialer og ikke først kommer på banen, når der skal implementeres."

Hvordan vurderer du mulighederne for yderligere besparelser gennem fælles indkøb?

"På områder indenfor standardsoftware og hardware vil et mere forpligtende fællesoffentligt indkøb givetvis kunne give yderligere effekt. SKI løser allerede her væsentlig opgave for os som kommune, og vi har allerede set, at fælles indkøbsaftaler har givet os effekt og besparelser. Vi har været igang med at spare på indkøb siden 2004.

Jeg ser gerne mere forpligtende indkøbspolitikker på tværs af det offentlige. Dette betyder jo ikke, at man skal købe samme vare, men vi får volumen i vore indkøb, så vi kan opnå bedre indkøbsaftaler."

Hvordan vurderer du muligheden for at høste gevinster ved såkaldt objektiv sagsbehandling - altså sagsbehandling, der i princippet kan gøres automatisk på tværs af kommunerne?

"Så snart vi bevæger os ind i forretningen og dens kerneydelser, bliver det mere komplekst. Men umiddelbart lyder fælles digitalisering af de objektive sagsgange som fornuftigt, da de er relative enkle i arbejdsgangene, regelstyret og uden nævneværdig sagsbehandling. Men igen fordrer det, at lovgivningen følger med."

Læs svarene fra Flemming Engstrøm, Frederiksberg Kommune.

Læs svarene fra Erik Sørensen, Viborg Kommune.

Tilbage til artiklen: It-chefernes formand raser over Løkkes reform-tal

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S