Android-baserede mobiltelefoner forsinkede

Det tager længere tid end beregnet at få de første mobiltelefoner baseret på Googles Android-platform klar til forbrugerne.

Artikel top billede

Det ser ud til, at de første mobiltelefoner baseret på Googles Android-platformbliver forsinket.

Tilbage i november sidste år regnede Google og Android-partnerne med at have de første telefoner klar til markedet i anden halvdel af i år.

Det fik nogle iagttagere til at forvente Android-baserede mobiltelefoner allerede i slutningen af denne sommer.

4. kvartal eller senere

Nu lyder meldingerne fra Google og dets partnere, at det bliver fjerde kvartal i år - hvis ikke senere.

Det
skriver Wall Street Journal.

Ifølge Wall Street Journals oplysninger tager det længere tid for softwareudviklerne at udvikle Android-baserede programmer, fordi Google stadigvæk laver ændringer i Android-platformen.

Det bekræftes indirekte af Andy Rubin, lederen for mobilplatforme hos Google. Han siger, at det tager tid at håndtere softwareudviklingen samtidig med at partnerne skal have mulighed for at foreslå nye freatures til platformen.

Ifølge Wall Street Journals oplysninger forventer T-Mobile USA at have en Android-baseret mobiltelefon klar sidst på året, mens en anden amerikansk mobiloperatør Sprint Nextel ikke forventer at have nogen Android-baseret mobiltelefon klar i år.

På det europæiske marked melder en operatør ifølge The Times at alle forventninger om Android.baserede mobiltelefoner sidst på sommeren er urealistiske.

"Et tidspunkt nærmere omkring jul er mere realistisk," citerer The Times den unavngivne kilde.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S