Microsoft: Vi genopliver ikke XP i sidste øjeblik

Vi må vinke farvel til XP på mandag, og det ligger helt fast, lyder det fra Microsoft. Der er dog fortsat muligheder, hvis man gerne vil holde fast i systemet lidt endnu.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft afviser blankt de vedholdende rygter om, at selskabet planlægger en sidste øjebliks-udskydelse af beslutningen om at fjerne Windows XP fra forhandler-hylderne og de fleste pc-producenters produktions-bånd.

I brev til selskabets kunder skriver senior vice president Bill Veghte, at 30. juni er og bliver datoen, hvor Microsoft trækker proppen ud på XP og stopper leveringen af styresystemet til forhandlere.

Ligeledes stopper selskabet 30. juni leveringen til de store computer-producenter, der i en årrække har indbygget styresystemet i deres computere, der dermed er blevet 'født' med XP.

Bill Veghte lader imidlertid døren stå på klem over for de computer-producenter, der fortsat ønsker at sælge nye pc’er præ-installeret med XP.

"Det skal tilføjes, at System Builders (der også er kendt som ’lokale OEM’er) har mulighed for at fortsætte med at erhverve sig Windows XP via vores autoriserede distributører helt frem til 31. januar 2009," skriver han.

Det betyder, at mindre computer-producenter fortsat vil kunne XP gennem de store forhandlere som for eksempel Ingram Micro.

"Alle OEM’er – også de store – har denne mulighed," skriver han.

De flere større computer-producenter har imidlertid allerede stoppet salget af de XP-udstyrede computere. En undtagelse er dog Dell, der i sidste uge besluttede at forlænge sidste frist for indlevering af ordrer på XP-udstyrede apparater til 26. juni.

Beholder downgrade-mulighed

Mange producenter – inklusive Dell og HP – vil fortsætte med at tilbyde XP som en downgrade-mulighed fra Vista.

Bill Veghte mener, at det er en rigtig god mulighed.

"Det giver god værdi, fordi det gør det muligt at anvende Windows XP på nye pc’er i dag, og dernæst overgå til Vista, når du er klar, uden at du af den grund skal betale for en opgradering," skriver han.

I brevet skriver han desuden, at XP ikke forsvinder fra hylderne fra dag til dag, selv om systemet bliver sværere at få fat i fra denne måneds udgang.

Selskabet meddeler på sin hjemmeside, at forhandlere og computer-producenter fortsat kan sælge deres lagervarer.

"Så vi vil fortsat se eksemplarer af styresystemet i månedsvis i takt med, at butikker og pc-producenter sælger ud af deres lagerbeholdning," står der.

Bill Veghte minder desuden brugerne om, at Microsoft vil fortsætte med at supportere Windows XP langt ud i fremtiden.

Ifølge tidligere oplysninger vil den almindelige support fortsætte indtil 14. april 2009, mens den udvidede support vil fortsætte til 8. april 2014.

Oversat af Dan Jensen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job