Nu kommer de nye toplevel-domæner

En helt ny struktur på internettet er på vej. Fremover kan vi se net-adresser, der ender på .microsoft, .københavn eller .computerworld. Det kræver bare, at man har penge nok.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Som ventet vedtog Icann – organisationen, der håndterer internettets adresse-system – torsdag enstemmigt, at den vil indlede processen med at iopbløde reglerne for genereiske toplevel-domænenavne – det, som i fagsproget hedder gTLDs.

Det betyder, at selskaber og andre organisationer efter alt at dømme vil få mulighed for at løbe deres egne domæner, så for eksempel al handel på eBay vil køre på toplevel-domænet .ebay, mens Microsoft vil kunne købe .microsoft.

I dag er toplevel-domænerne begrænset til at ende på relativt få ord som .com, .net, .org samt de forskellige landekoder som .dk, .uk og så videre.

Prisen for at registrere de nye domænenavne ventes at lande på mellem 700.000 kroner og 2,5 millioner kroner.

Det betyder, at de fleste individer og privatpersoner på forhånd vil være udelukket fra at købe deres egne domæne-navne.

Det skal pengene gå til

Ifølge Icann vil den høje pris sikre, at Icann har penge i kassen til at betale de omkring 100 millioner kroner, som organisationen forventer, at det vil koste at implementere den nye net-politik.

Der er dog ikke frit spil for alle.

Organisationer, der vil ansøge om et af de nye toplevel-domæner, må nemlig dokumentere, at de teknologisk er rustede til at håndtere websites. Ellers skal de dokumentere, at de har indgået aftale med et selskab, der er i stand til dette.

Icann forventer, at de første af de nye gTLD’er vil dukke op på nettet mod udgangen af 2009.

”Det bliver stort for både os og vores kunder,” lyder det fra Jon Nevett, vicepresident i Icann.

”Jeg tror, at vi kommer til at se en del innovation i markedet, og at vi vil se nye ideer, som vi slet ikke kan forestille os. Nogle mennesker vil søge om nye TLD’er, der er meget innovative og kreative, og det vil forhåbentligt ændre landskabet på domæne-navne-markedet,” siger han.

Icann godkendte også enstemmigt en hurtigt-løbende proces, der sigter efter at skabe et begrænset antal internationaliserede domæne-navne (IDN’er). Trækket sigter mod at indføre domæne-adresser skrevet med eksempelvis arabiske eller kinesiske skrifttegn.

Oversat af Dan Jensen

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

KMD A/S

Support Consultant for KMD Nexus

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

Københavnsområdet

Center For IT og Medicoteknologi

Teknisk projektleder til IT med afgørende betydning for sundhedsvæsenet

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job