Kølendorfs Comitel-selskab fik gul feber

En gammel sag om momssvindel i forbindelse med salg af mobiltelefoner rammer lige ned i bundlinjen på Peer Kølendorfs holdingselskab Kathrine Holding.

Artikel top billede

Den "gule feber" trækker røde spor gennem Kølendorfs regnskab

Massiv momssvindel med salg af mobiltelefoner fik for tre år siden Bagmandspolitiet til at indlede efterforskningen af danmarkshistoriens største sag om momssvindel.

På grund af tråde til Hong Kong fik sagen tilnavnet Gul feber, og det er eftervirkninger af den sag, der trækker røde spor gennem regnskabet hos mobildistributøren Peer Kølendorf.

Gik markant tilbage

Kølendorfs selskab Kathrine Holding gik markant tilbage sidste år og endte med et underskud på 18,6 millioner kroner før skat, hvor 2006 endte med et overskud på 9,5 millioner kroner.

Underskuddet er i høj grad påvirket af en 14 millioner kroner stor nedskrivning i datterselskabet Selskabet af 21. september 2006 A/S – det tidligere Comitel International.

Egenkapitalen i Kathrine Holding er til gengæld ikke spor nødlidende og på den sunde side af 110 millioner kroner.

Konkursen har kostet koncernen mange ressourcer, men "koncernledelsen er tilfreds med resultaterne i de øvrige selskaber."

Ubetinget fængselsdom

Datterselskabet Comitel International, som før konkursen skiftede navn til Selskabet af 21. september 2006 A/S, havde en tæt tilknytning til Gul Feber-sagen.

I den sag fik den tidligere direktør Klaus Ulrik Hansen en ubetinget fængselsdom for medvirken til moms-karrusellen, der kostede statskassen op mod 190 millioner kroner. Klaus Ulrik Hansen valgte at anke dommen.

I halen på byrettens dom over Klaus Ulrik Hansen rejste Skat sag mod Comitel International om tilbagebetaling af 140 millioner kroner. Det var for at undgå det store erstatningskrav, at Peer Kølendorf, der er både hovedaktionær og koncernchef i Comitel-koncernen, i oktober sidste år valgte at erklære selskabet konkurs.

På vej mod venture

Kølendorf er i færd med at dreje sin forretning mere i retning af et ventureselskab, hvor indtjeningen "skal skabes gennem investeringer i selskaber med attraktive udviklingsprojekter."

Indtil disse selskaber er modne til salg, forventer Peer Kølendorf "tab på den almindelige driftsaktivitet."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S