Intel udfordrer på det mobile chip-marked

På trods af en langsom start kan Intels mobilchip på lang sigt komme til at dominere markedet ved at tilbyde værdi for pengene sammen med en høj software-kompatibilitet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Konkurrenter som Arm vil få svært ved at hamle op med Intels mobilchip. Siger Intel!

Ved at bygge x86-arkitekturen ind i mobile enheder ønsker Intel at opbygge kompatibilitet og standardisere softwarebrug på tværs af pc'er og mobile enheder, siger Pat Gelsinger, Intels senior vice president.

Efter i årtier at have redet på en bølge af succes ved at sætte x86-chip i pc'er har Intel nu sat x86-arkitekturen ind i mobile enheder med Atom-processoren. X86-kompatibiliteten på mobiltelefoner vil sætte skub i forbrugere, der ønsker at køre applikationer på adskillige platforme, ifølge Pat Gelsinger.

Men på trods af hvad Intel håber, så vil virksomheden skulle konkurrere mod Arm, en chipdesigner med en dominerende position på markedet for de mobile chip, og som nu er ude på at udfordre Intel ved at sætte dens chip med deres lave strømforbrug i servere.

"På vores første udflugt ind på markedet for trådløse enheder, gjorde vi det sammen med Arm. Så sagde vi: 'Hvorfor bygger vi andres arkitektur?' Vi indså, at vi kunne ændre den x86-kompatible Intel-arkitektur til de påkrævede niveauer af strømforbrug og pris. Og det er, hvad vi har bevist med Atom," siger Pat Gelsinger.

Høj pris

Det kan godt være, at Arm er eksponentielt større på mobilmarkedet, men manglen på et standardiseret software- og hardware-økosystem kan gå hen at blive et problem for chipdesigneren, mener Pat Gelsinger.

"Der er talrige forskellige Arm-arkitekturer, adskillige arkitekturmæssige licensindehavere, der er kompatible på tværs af Arm, og der er talrige opsplittede og forskellige styresystemer, der kan køre på arkitekturen. Der er ikke noget økosystem," siger han.

Prisen for at producere chip baseret på specialdesign er også meget høj, hvilket kan skabe store udgiftsmæssige udfordringer for nye chip-producenter, der ønsker at komme ind på markedet, ifølge Pat Gelsinger.

Satsningen om at producere chip på 450 millimeter plader vil hjælpe Intel til at reducere produktionsomkostningerne per chip og vil resultere i en mere effektiv brug af ressourcer som vand og energi, hvilket kan sænke prisen for chippene.

Ny mobil platform

På trods af Intels fordele såsom platform og størrelse, så går virksomheden her ind på et marked, hvor den har en minimal tyngde. Intel har allerede lidt et betydeligt nederlag, da Apples CEO, Steve Jobs, i sidste måned bekendtgjorde, at Apple vil bruge teknologi fra PA Semi, en virksomhed Apple opkøbte tidligere i år, til at udvikle chip, der indeholder et helt computersystem, de såkaldte system-on-chip, til iPhonen.

Udover Atom har Intel nye produkter i horisonten, der reducerer chipstørrelse og forbruger mindre strøm. Virksomheden er ved at udvikle en mobil platform med kodenavnet Moorestown. Platformen inkluderer en system-on-chip med kodenavnet Lincroft, som er baseret på en 45 nanometer Silverthorne-kerne og har både grafik-, video- og hukommelses-controller på en enkelt chip.

"Vores strategi er at tage Intel-arkitekturen ned i milliwatt-området, hvilket er noget, vi aldrig har gjort før... Vi er fast besluttede på at få den ned på 10 milliwatt," siger Pat Gelsinger.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    AK Techotel A/S

    Positiv systemadministrator

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Information Security Manager til Styringssektionen ved Compliance og Informationssikkerhedsafdelingen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S