Artikel top billede

Fortsat eksplosiv fremgang for Edlund

Edlund, der leverer løsninger til forsikrings- og pensionsbranchen, oprettede i begyndelsen af 2007 en konsulentafdeling og har siden oplevet en nærmest eksplosiv fremgang.

Omsætningen steg sidste år med 50 millioner kroner og overskuddet med 18 millioner for Edlund A/S, der leverer løsninger til forsikrings- og pensionsbranchen.

Mere præcist leverer selskabet totale administrationssystemer til forsikringsporteføljer inden for liv/pension og skade. Løsningerne baseres på den seneste teknologi fra Microsoft, og idégrundlaget "bygger fortsat på kombination af fagområderne matematik og datalogi."

Række af pragtvillaer

I 2006 etablerede Edlund en konsulentafdeling, der straks blev en rigtig god forretning med stor efterspørgsel, så Edlund har lige siden ansat nye konsulenter i en lind strøm.

Konsulenterne får plads i den række af pragtvillaer i Valbys Carlsberg-kvarter, som Edlund råder over. Allerede i 2006 passerede ejendomsværdien af disse villaer 100 millioner kroner.

Edlund har en fast praksis, der betyder, at de ansatte deler 20 procent af virksomhedens overskud hvert år. I 2007 gav det ni millioner kroner til deling blandt de i gennemsnit 102 medarbejdere.

Stiger 25 procent igen i år

I regnskabsmeddelelsen vurderer ledelsen, at 2008 bringer yderligere en stigning i omsætningen på 25 procent hentet hjem ved en kombination af nye kunder og videreudvikling for de eksisterende.

Årets resultat betragtes ifølge regnskabet som tilfredsstillende og "i overensstemmelse med tidligere udtrykte forventninger."




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere