Microsoft: Google/Yahoo-aftale skader konkurrencen

Den store aftale om betalte søgeresultater mellem Yahoo og Google vil skade den frie konkurrence, mener Microsoft.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ifølge Microsofts chefrådgiver, Brad Smith, har Yahoos administrerende direktør, Jerry Yang, sagt til Microsoft-chefer, at selskabets aftale om betalte søgeresultater med Google vil reducere internettets søgemarked fra to hovedsøjler til blot en enkelt.

Aftalen - der gør det muligt for Yahoo at vise betalte søgeresultater fra Google på sin hjemmeside - vil føre til mindre konkurrence, og det har Yahoo anerkendt, fortæller Brad Smith til det amerikanske senats konkurrence-organ.

Han siger til senatorerne, at Jerry Yangs kommentarer faldt under et møde mellem Yahoo og Microsoft 8. juni.

Yahoo: Microsoft har ikke en chance
Her beskrev Jerry Yang ifølge Brad Smith internettets søgemarked som "to-polet" med Google på den ene side samt Yahoo og Microsoft på den anden side.

Jerry Yang sagde til Microsoft-cheferne, at Yahoo ville blive "en del af Googles pol," hvis Yahoo underskrev søge-aftalen med Google, og at Microsoft dermed ikke ville være stærk nok til at konkurrere, lyder det fra Brad Smih.

"Det principielle spørgsmål er dette: Kan et enkelt selskab etablere effektiv kontrol over 90 procent af markedet for betalte søgeresultater ved at indgå en aftale med sin største konkurrent?," spurgte Brad Smith de amerikanske senatorer.

Yahoo afviser

Michael Callahan, chefrådgiver for Yahoo, siger, at han ikke erindrer, at Jerry Yang fremførte de pågældende bemærkninger, men han betrider Brad Smiths beskrivelse af tonen under mødet 8. juni.

Microsoft har i de seneste måneder gjort adskillige forsøg på at overtage Yahoo eller dele af Yahoo, og mødet var en del af denne proces, fremfører han.

"Vi er overbeviste om, at jo mere man lærer om denne aftale (mellem Yahoo og Google, Red), jo mere vil det stå klart, at den er god for konkurrence-situationen, for forbrugerne, for annoncørerne og naturligvis for Yahoo," siger Michael Callahan.

Microsoft sidder på omkring 90 procent af det globale marked for styresystemer og omkring 80 procent af webbrowser-markedet.

Og den position har selskabet forsøgt at bruge til at "destabilisere" eller købe Yahoo, mener David Drummond, juridisk chef i Google.

Microsoft har som verdens dominerende softwareselskab selv en stribe monopolsager på samvittigheden. Størst er de milliardbøder, som selskabet har fået af EU.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior IT-Specialist med speciale i sikkerhedsprodukter

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    SOC-analytikere i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S