Hackere klar med angrebskode mod DNS

Hackere har nu frigivet den nødvendige kode til at udnytte lækket hul i DNS-systemet. Koden gør det muligt at phishe uden at blive opdaget.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Som ventet har hackere nu frigivet kode, som kan udnytte det lækkede hul i det globale DNS-system, (Domain Name System) der sørger for, at internetbrugerne havner på den rigtige hjemmeside, når de skriver en adresse ind i browservinduet.

Angrebskoden blev frigivet torsdag af udviklerne af hackerværktøjet Metasploit.

Sikkerhedseksperter advarer om, at koden kan give kriminelle mulighed for at afvikle phishing-forsøg, som næsten er umulige at opdage.

Usynlige angreb

Ofrene vil være internetbrugere, som er kunder hos internetudbydere, der endnu ikke har opdateret deres DNS-servere med ny software, hvor hullet er lukket.

Angriberne kan også benytte den frigivne kode til i det skjulte at sende brugere til falske update-servere, der installerer ondsindet kode på brugernes computere.

Det fortæller Zulfikar Ramizan, der er teknisk direktør hos sikkerhedsfirmaet Symantec.

"Det, der gør det her rigtig skræmmende, er, at brugeren ikke nødvendigvis opdager noget," siger Zulfikar Ramizan.

DNS-hullet blev i første omgang fundet af sikkerhedskonsulenten Dan Kaminsky, der advarede producenter og USA's Homeland Security mod fejlen.

Efter at have holdt kortene tæt til kroppen et stykke tid for at give server- og softwareproducenter tid til at lukke hullet, offentliggjorde han 8. juli opdagelsen.

Samtidig lovede han en måneds yderligere hemmeligholdelse af detaljerne i sikkerhedshullet.

Frigav detaljer ved en fejl

Herefter gennemførte en lang række internetudbydere i smug en opdatering af DNS-systemet.

Men ved en fejl kom et sikkerhedsfirma i mandags til at afsløre detaljerne på en hjemmeside. Trods hurtig indsats blev oplysningerne hurtigt spredt på nettet. Sikkerhedsfolk forudså herefter at hackere i løbet af dage ville have den ondsindede kode klar, som altså nu er en realitet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen