Domæne-sejren i hus for dotDK

Med over 10 tilkendegivelser fra forskellige internet-organisationer skal dotDK administrere det danske .dk-domæne i fremtiden. IT- og Telestyrelsen skal dog først afgøre, om organisationerne er reelle.

Artikel top billede

Domæneforeningen dotDK marcherer i dag sejrssikkert op til IT- Og Telestyrelsen med flere end 10 tilkendegivelser fra organisationer, der bakker op omkring foreningen og dens arbejde.

Hvis styrelsen godkender minimum fire ud af de mange foreninger som værende repræsentanter fra det danske internetsamfund, er kampen afgjort, og det bliver det dotDK, der skal administrere det danske toplevel-domæne .dk fra februar 2009.

Taberen er den nuværende administrator DIFO/DK-Hostmaster.

"Hvis ikke sejren var i hus før, så er den banket endnu mere på plads med de mange tilkendegivelser," lyder det fra en af de fire danske dotDK-stiftere Kim Viborg Andersen, der til daglig erprofessor ved Center for Anvendt ICT på Copenhagen Business School.

Han forklarer, at de sidste juridiske detaljer er blevet endevendt af foreningens advokat i fredags, og foreningen derfor nu har fået grønt lys til at aflevere underskrifterne.

Mørklagte medlemmer

Udover de minimalt fire tilkendegivelser, så er der fra IT- og Telestyrelsens side krav om, at der skal være repræsentanter fra tre forskellige lejre i det danske internetsamfund - de private brugere, de professionelle brugere samt selve internetbranchen.

"Vi har mere end en repræsentant fra hver gruppering, så vi er mere end dækket ind," siger Kim Viborg Andersen til Computerworld.

Trods glæden hos dotDK over, at kunne aflevere underskrifterne, vil Kim Viborg Andersen ikke ud med navnene på de mange medlemmer af frygt for at forplumre udbuddet.

Han vil kun røbe, at foreningen af Kommunale IT-chefer (KITA) bakker op omkring dotDK-foreningen, og at ingen DIFO-medlemmer har skrevet under på standard-tilkendegivelsen om at støtte dotDK, selvom den nye domæne-aspirant har mødtes med flere afmedlemmer fra DIFO.

Venter angreb

Samtidigt venter han nu på, at DIFO vil angribe navnene på støtte-listen som værende useriøse.

"Men det er jo ikke noget DIFO skal afgøre, det er helt op til IT- og Telestyrelsens at vurdere. De har allerede givet de tekniske specifikationer grønt lys, og nu er det altså sidste hurdle, som vi skal have klaret," siger Kim Viborg Andersen.

Rækker hånd ud

Deadline for tilkendegivelserne udløber først tirsdag den 26. august, og dotDK agter at søge opbakning fra endnu flere organisationer i mellemtiden.

Faktisk ser Kim Viborg Andersen meget gerne, at DIFO-medlemmerne henvender sig for at skrive under på idé-grundlaget.

"Der er jo ingen grund til, at DIFO-medlemmerne står i hjørnet og er mavesure over den tidligere afgørelse, og vi er i stand til at skaffe så mange tilkendegivelser. Vi byder meget gerne alle DIFO-medlemmerne velkomne i vores forening," lyder det fra Kim Viborg Madsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S