Virtualiserings-krigen rykker ind på dit skrivebord

Milliarder af kroner er på spil inden for desktop-virtualisering. Giganterne VMware og Microsoft er for en gangs skyld de små i spillet, men er klar til at tage udfordringen op.

Artikel top billede

Analysehuset Gartner vurderer, at markedet for virtuelle desktoppe vil runde 5,5 milliarder kroner om blot to år.

Derfor er kampen mellem de tre største virtualiserings-selskaber VMware, Citrix og Microsoft spidset til for at score de lukrative gevinster.

VMware har med 90 procent af server-markedet hos de største virksomheder allerede sat sig solidt på server-virtualisering.

Men virtualiseringskæmpen erkender dog, at i takt med at teknologien bliver mere moden og indført i flere og flere virksomheder, så vil et af de store slag om markedsandele i fremtiden blive udkæmpet på brugernes pc'er.

"Lige nu er vi underdogs på desktop-virtualisering, men der skal vi nu ind og kapre kunder hos de små og mellemstore selskaber," lyder det fra VMwares Senior Systems Engineer Robin Prudholm fra VMware i Danmark.

Han forklarer, at VMware med sin store markedsandele flytter foden lidt fra speederen på server-virtualisering for i stedet at fokusere på desktop-virtualisering, automatiserings-værktøjer samt lettere synkronisering til offline-brugere.

En verden til forskel

It-selskabet Citrix sidder lige nu godt i sadlen for desktop-virtualisering. I Danmark har Citrix solgt knapt 400.000 Presentation Server licenser, der giver en endnu større brugerskare inden for desktop-virtualisering.

"Vi har måske omkring en lille million brugere, der i større eller mindre grad har deres applikationer og desktop virtualiseret," fortæller Citrix' danske landechef Erik Pedersen til Computerworld.

Microsoft er den sorte hest

Og han er ganske rolig med hensyn til VMwares dominans på det store virtualiserings-marked, når det kommer til de virtuelle desktoppe.

"Server- og desktop-virtualisering er to forskellige verdener. Man skal jo kunne bringe applikationerne sikkert frem til slutbrugerne, og det har vi trods alt 15 års erfaring med," siger Erik Pedersen.

Selskabet har netop scoret aftaler med Lundbeck på XenDesktop og CSC, der har valgt Citrix som platform til at levere desktop-virtualisering som en service over nettet.

Den sorte hest vrinsker

I spillet om virtualiseringsmarkedet står Microsft som the dark horse og forbereder sig i kulissen på for alvor at træde ind på scenen. Flere iagtagere forventer, at selskabet vil kapre kunder blandt de mindste selskaber på grund af lave priser samt it-chefernes kendskab til Microsoft-brugergrænsefladen.

It-giganten fra Redmond proklamerede da også i maj, at den går benhårdt efter opkøb af selskaber som Kidaro, der kan styrke selskabets planer om desktop-virtualisering.

"Vi fortsætter med at investere på området, fordi vi ved, at brugervenlighed er vigtigt for at udbrede virksomheders brug af desktop-virtualisering," skrev Shanen Boettcher, direktør for Windows product management, i en Vista Team Blog i slutningen af maj måned.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura