Dansk hacker-alarm afblæst

Flere medier kunne i går berette, at danskerne var de bedste hackere i Europa. Det er imidlertid langt fra sandheden.

Artikel top billede

Opsigtsvækkende!

Det var historierne, der i går eftermiddag blev bragt i flere af landets medier.

De handlede nemlig om alt fra, at danskerne var de bedste hackere i Europa, til at Danmark var et hacker-paradis.

Det er imidlertid ingenlunde tilfældet, forklarer lederen af sikkerhedsorganisationen DK-Cert, der står bag opgørelsen, Shehzad Ahmad.

Tallene siger derimod udelukkende noget om, hvor mange procent af de hackerangreb, der rammer Danmark, der også er afsendt fra Danmark. Tallene er altså tolket helt forkert, påpeger han.

"Opgørelsen for uge 33 er ikke ensbetydende med, at danskere er blevet bedre til at hacke, eller at vi er blevet en nation med skumlere tanker end tidligere," siger han.

Tal en tilfældighed

Tallene siger udelukkende noget om, hvor mange angreb, der er rettet mod danske computere. De fortæller derimod ingenting om, hvor mange hackerangreb på internationalt plan, der udspringer i Danmark.

Og aktiviteten i uge 33 var der ikke noget unormalt i, påpeger Shehzad Ahmad.

"Det er helt tilfældigt. Der er ikke noget specielt i den uge overhovedet. De få procenters udsving er helt normalt," siger han.

Tallene, som DK-Cert publicerer hver uge, svinger helt naturligt, lyder hans forklaring.

Sandsynligvis en orm

Og årsagen til, at netop uge 33 lå højere end gennemsnittet, kan skyldes flere ting.

"Vi ligger i snit på to procent. Når vi har en uge som denne, hvor vi er oppe på over fem procent, så er det højst sandsynligt en orm, der ender på det danske forskningsnet. Så virker det som om, det er danske adresser, der angriber danske adresser," siger Shehzad Ahmad.

DK-Cert-chefen slår endvidere fast, at tallet heller ikke er rekordhøjt.

Det skal noget længere op, før det bliver problematisk, siger han.

Først hvis det når op på 10 procent, vil der være grund til at betragte det som unormalt, siger Shehzad Ahmad.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist til en hverdag der aldrig bliver hverdag

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS