Dansk hacker-alarm afblæst

Flere medier kunne i går berette, at danskerne var de bedste hackere i Europa. Det er imidlertid langt fra sandheden.

Artikel top billede

Opsigtsvækkende!

Det var historierne, der i går eftermiddag blev bragt i flere af landets medier.

De handlede nemlig om alt fra, at danskerne var de bedste hackere i Europa, til at Danmark var et hacker-paradis.

Det er imidlertid ingenlunde tilfældet, forklarer lederen af sikkerhedsorganisationen DK-Cert, der står bag opgørelsen, Shehzad Ahmad.

Tallene siger derimod udelukkende noget om, hvor mange procent af de hackerangreb, der rammer Danmark, der også er afsendt fra Danmark. Tallene er altså tolket helt forkert, påpeger han.

"Opgørelsen for uge 33 er ikke ensbetydende med, at danskere er blevet bedre til at hacke, eller at vi er blevet en nation med skumlere tanker end tidligere," siger han.

Tal en tilfældighed

Tallene siger udelukkende noget om, hvor mange angreb, der er rettet mod danske computere. De fortæller derimod ingenting om, hvor mange hackerangreb på internationalt plan, der udspringer i Danmark.

Og aktiviteten i uge 33 var der ikke noget unormalt i, påpeger Shehzad Ahmad.

"Det er helt tilfældigt. Der er ikke noget specielt i den uge overhovedet. De få procenters udsving er helt normalt," siger han.

Tallene, som DK-Cert publicerer hver uge, svinger helt naturligt, lyder hans forklaring.

Sandsynligvis en orm

Og årsagen til, at netop uge 33 lå højere end gennemsnittet, kan skyldes flere ting.

"Vi ligger i snit på to procent. Når vi har en uge som denne, hvor vi er oppe på over fem procent, så er det højst sandsynligt en orm, der ender på det danske forskningsnet. Så virker det som om, det er danske adresser, der angriber danske adresser," siger Shehzad Ahmad.

DK-Cert-chefen slår endvidere fast, at tallet heller ikke er rekordhøjt.

Det skal noget længere op, før det bliver problematisk, siger han.

Først hvis det når op på 10 procent, vil der være grund til at betragte det som unormalt, siger Shehzad Ahmad.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    Frontend-udvikler med iværksættermindset

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job