Helge Sander indkaldt til krisemøde om .dk-domænet

It-politikerne blander sig nu i udbuddet af det danske .dk-domæne, som dotDK ellers længe så ud til at vinde. Manglende opbakning og uigennemsigtig forretningsmodel kan få udbuddet til at gå om.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Diskussionerne om administrationen af det danske internet i form af udbudskampen mellem DK-Hostmaster/DIFO og dotDK har medført så meget storm, at it-politikerne på Christiansborg nu vil skride til handling.

"Jeg er blevet kontaktet af rigtig mange virksomheder, organisationer og borgere, der er bekymrede for dotDK-prækvalifikationen. Og de mange anklager om foreningens forretningsmodel og dens manglende åbenhed gør mig betænkelig," siger Venstres it-ordfører, Michael Aastrup Jensen.

At foreningen heller ikke har fået støtte fra nogen af de virkelig tunge spillere i det danske internet-samfund, der på nuværende tidspunkt er medlemmer hos DK Hostmaster/DIFO, gør ham også betænkelig.

Han siger, at han derfor vil indkalde alle it-ordførerne samt IT- og Telestyrelsen - og allerede har indkaldt videnskabsminister Helge Sander (V) - til en diskussion om, hvorvidt dotDK skal løbe af med den endelige sejr.

"Jeg har hejst det gule flag i denne debat, og denne slags vigtige sager skal tages op i it-ordførerkredsen, inden der kan træffes en endelig beslutning," siger han til Computerworld.

Han understreger samtidig, at han derfor ikke ser 26. august, når IT- og Telestyrelsen ifølge udbudsplanen burde udråbe en endelig administrator af det danske .dk-domæne, som en betydningsfuld skæringsdato.

Det skyldes, at domæne-udbuddet kan risikere at skulle gå om.

Reelle klager eller dårlige tabere?

Konservatives it-ordfører, Mike Legarth, er også blevet kontaktet fra flere sider. Han mener derfor, at politikerne ikke kan ignorere sagen længere.

"Vi skal være på vagt og passe på, at det er en kvalificeret afgørelse, vi træffer, i så vigtig en sag, når så mange store organisationer rejser sig op og er imod dotDK-afgørelsen," siger han.

Han opfordrer derfor også til et møde med Helge Sander og IT-og Telestyrelsen for at få en igangsat en tilbundsgående undersøgelse af, hvorfor så mange store organisationer som Dansk IT, IT-Branchen, Dansk Erhverv og Foreningen for Open Source Leverandører i Danmark ikke vil bakke op omkring dotDK.

"Undersøgelsen skal vise om de mange anklagepunkter har hold i virkeligheden, eller det drejer sig om dårlige tabere," siger han.

Han understreger, at udbuddet bør gå om, hvis det viser sig, at der er utætheder i dotDK-forretningsmodellen eller støtteorganisationerne viser sig at være mindre betydningsfulde aktører i det danske internetsamfund.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S