Tirsdagens aviser om it

Danskerne er vilde med pirat-download. Fiber-udbredelse går langsomt. It bruges til rationalisering og effektivisering. Virksomheder vilde med mobil-it. Smartphones frusterer virksomheder. Og mere...

Danskerne er vilde med pirat-download

Hver femte dansker over 18 år har ulovligt hentet musik på nettet, det viser en ny undersøgelse som Greens analyseinstitut har foretaget for dagbladet Børsen. Ifølge undersøgelsen er antallet af danske musik-pirater steget med fem procent siden februar 2008.

Det får de danske pladeselskabers brancheorganisation, IFPI, til at slå på tromme for en hårdere kurs mod piraterne.

"Der er behov for en øget indsats. De hidtidige bestræbelser har ikke været virksningsløse, men det har ikke været nok," siger IFPI's marketingsdirektør Jesper Bay.

Han mener, at et øget samarbejde med internetudbyderne er vejen frem.
(Børsen)

Twins er klar til opkøb

Nedgangstider er gunstige for virksomhedsopkøb. Det mener man i it-virksomheden Twins, der nu gør sig klar til opkøb.

"Vi vil gerne købe op i dårlige tider. Vi tror, at det er lettere. Når al ting kører derudaf er interessen for at sælge jo mindre," siger Steen Lund Christiansen, der er administrerende direktør i Lyngby-virksomheden Twins.

Steen Lund Christiansen og Twins salgsdirektør, Finn Geisler købte i 2002 virksomheden af HP/Compaq. Dengang hed virksomheden Twinsoft.
(Børsen)

Virksomheder er vilde med mobil-it

Mobile it-løsningerne er populære i danske virksomheder.

Tre ud af fem virksomheder bruger i dag software, der er specielt udviklet til mobilt-brug. Det viser en ny undersøgelse foretaget af Kompas Kommunikation.

De mobile løsninger er især populære i de kæmpe store virksomheder med mere end 1000 ansatte, hvor mere end 74 procent af virksomhederne i høj eller nogen grad gør brug af løsningerne.

Populariteten er noget mindre i virksomheder med 200-999 ansatte eller med under 200 ansatte. Her er det henholdsvis 61 og 51 procent, der i høj eller nogen grad gør brug af de mobile løsninger.
(Børsen)

It bruges til rationalisering og effektivisering

7 ud af 10 danske virksomheder har størst fokus på effektivisering og rationalisering i deres daglige brug af it.

Den store fokus på effektivisering og rationalisering får Lars Mathiesen, der er formand for interesseorganisationen Dansk IT og direktør for koncernudvikling og IT hos Nykredit, til at frygte, at især det offentlige Danmark kommer til at sakke bagud, hvis der ikke kommer større overensstemmelse mellem realiteterne og målsætningerne om, at it skal bruges til innovation og forretningsudvikling.
(Børsen)

Fiber-udbredelse går langsomt

Det går kun langsomt fremad for antallet af danskere, der har taget el-selskabernes firberoptiske forbindelser til sig.

Ifølge tal fra brancheorganisationen Dansk Energi er der i øjeblikket 88.000 aktive danske firberkunder. Derudover venter yderligere 50.000 på at få en fiber-forbindelse.
(Berlingske Tidende)

Smartphones frusterer virksomheder

Googles kommende mobile styresystem Android er bare et af en lang række af forskellige styresystemer til smartphones.

Ude i de danske virksomheder er det ikke nødvendigvis en fordel, at der frit valg på alle hylder, når der skal vælges smartphone. Teleanalytiker Torben Rune oplever nemlig, at mange ansatte i landets virksomheder gerne vil have mulighed for at vælge og vrage mellem mobiltelefoner med forskellige styresystemer.

"Og det lægger uhensigtsmæssigt meget pres på supportfunktionerne," siger Torben Rune.
(Berlingske Tidende)

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job