TDC på vej med flere fyringer

TDC kan være på vej med yderligere nedskæringer af medarbejderstaben.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

TDC er på vej med flere fyringer af de ansatte. Selskabets øverste ledelse drøfter for tiden konsekvenserne af et benhårdt marked, nulvækst og faldende priser, skriver Børsen.

De hårde markeds-betingelser har da også i et stykke tid presset TDC, hvilket du kan læse mere om her.

"Vi er i et marked, der er sværere og sværere at agere i. Væksten er væk, og priserne falder. Særligt er opbremsningen på bredbåndsmarkedet sket hurtigere, end vi havde regnet med," siger Jesper Ovesen, finansdirektør i TDC, til Børsen.

Han peger derfor på, at TDC skal blive bedre til at tage omkostninger ud af selskabet, og at de ellers varslede bemandings-reduktioner på fem-syv procent om året måske i dag er utidssvarende.

"Vi kan se, at det bliver sværere og sværere at nøjes med det antal i det marked, som vi agerer i nu," siger Jesper Ovesen.

Den linie understreges af TDC-topchef Jens Alder.

"Jeg er nu pessimistisk, om vi kan holde os inden for de fem-syv procent om året," siger han ifølge Børsen.

TDC har siden selskabet blev overtaget af fem kapitalfonde i slutningen af 2005 løbende arbejdet på at trimme forretningen. Det har ført til frasalg af en række forretningsenheder samt en stor mængde fyringer af selskabets medarbejdere, ligesom en stor mængde topchefer er røget ud - senest Mads Middelboe, chef for mobilforretningen i Norden.

Tidligere har blandt andre Hans Munk Nielsen, TDCs finansdirektør gennem 16 år, forladt selskabet.

I 2006 var der cirka 14.000 personer ansat i Danmarks største teleselskab. I dag ligger tallet på 12.000.

TDC meldte senest i april, at der skulle skæres 100 stillinger i staben væk.

Csis Security Group A/S

Product Marketing Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S