Telebranchen: Med TDC mister vi vores fyrtårn

Efter 10 års teleliberalisering mister den danske telebranche nu sit lokomotiv og fyrtårn. Det er udmeldingen, efter TDC's bestyrelse har anbefalet aktionærerne at sælge selskabet til fem kapitalfonde.

Det er nu mere end sandsynligt, at TDC igen ryger på udenlandske hænder, efter bestyrelsen onsdag morgen bekræftede, at selskabet har modtaget et bindende bud fra fem kapitalfonde, der vil købe hele TDC for omkring 76 milliarder kroner.

Hos brancheorganisationen Telekommunikations- industrien mener direktør Ib Tolstrup, at Danmark dermed står til at miste det fyrtårn, som har stået i spidsen for samarbejdet i den danske telebranche gennem de seneste ti år.

- Hvis - med stor streg under hvis - fondene spalter TDC op og sælger fra i godbidder, kan det betyde, at vi mister det lokomotiv, vi hidtil har haft i branchen. TDC sidder på 60 procent af markedet og har jo også været i spidsen med egen indsats til at løfte branchen, siger Ib Tolstrup.

Han forventer ikke en nemmere dagligdag for konkurrenterne på det danske marked, selvom TDC splittes op.

- Konkurrenterne vil ikke forvente at få en nemmere gang på jorden. At TDC bliver overtaget af stærke forretningsinteresser, kan betyde, at konkurrencen skærpes og citronen presses, hvilket selvfølgelig kan være til forbrugerne bedste, siger Ib Tolstrup.

Hos konkurrenten Tele2 melder man potentielle nye købere velkommen, selvom administrerende direktør Thomas Nistrup er klar over, at de ensidigt vil fokusere på at skabe profit.

- De firmaer, der køber TDC nu, er nogle firmaer der benhårdt skal tjene penge. Det eneste, vi kan love, er at det ikke bliver på bekostning af kunderne. De kommer ikke til at øge værdien af TDC ved at sætte priserne op, garanterer Thomas Nistrup.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S