Direktør vil trække Difo i Højesteret

En direktør har trukket administratoren af dk-domænet, Difo, i Højesteret. Han mener, at Difo har administreret de danske domæner ulovligt og skal tilbagebetale 40 millioner kroner til domænejerne.

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Dansk Internetforum (Difo) har administreret de danske domæner ulovligt og skal derfor betale et to-cifret millionbeløb tilbage til de danske domæneejere.

Det er med denne bemærkelsesværdige påstand, at Difo nu bliver hevet i Højesteret af Anani Voulé, som er direktør for virksomheden Digital Marketing Support, der blandt andet ejer domænet co.dk.

Før domæneloven trådte i kraft 1. juli 2005, havde Difo hverken fået tilladelse til at administrere dk-domænerne fra den danske stat eller fra det internationale internetorgan Icann, hævder Anani Voulé.

Ifølge Anani Voulé vil en sejr til ham betyde, at Difo bliver tvunget til at tilbagebetale det registreringsgebyr på 10 kroner, som foreningen gennem mange år har opkrævet. Det kan løbe op i mere end 40 millioner kroner.

Difo havde 31. december 2007 en egenkapital på 7,4 millioner kroner. Derfor kan et nederlag i Højesteret få alvorlige konsekvenser for foreningen

Men Anani Voulé har siden 1999 ført retssager mod Difo uden at få medhold.

Den seneste retssag tabte han i Sø- og Handelseretten i juni 2008. Det er denne sag, som han nu har anket til Højesteret.

Difo frygter ikke retssagen

Difos formand formand, Mads Bryde Andersen, imødeser dog den kommende retssag med ro i sjælen.

"Jeg vil ikke kommentere Anani Voulés påstande, men blot henholde mig til, at Højesteret tog stilling til det principielle i spørgsmålet allerede i 2006, hvor Anani Voulé i en anden anledning anlagde en lignende sag. Dengang tabte han med piber og trommer," siger Mads Bryde Andersen.

Sagsøgeren Anani Voulé stiller sig dog uforstående overfor Difos optimisme.

Han føler sig helt sikker på at vinde retssagen denne gang. Han mener, at det seneste nederlag i Sø- og Handelsretten udelukkende skyldtes teknikaliteter.

"Hos Sø- og Handelsretten sagde man, at man ikke havde kompetencer til at vurdere det helt centrale spørgsmål i sagen, men gav os helt grundlæggende ret i, at Difo ikke har ret til at administrere dk-domænet. Derfor er denne retssag en skarpladt pistol, der peger på Difo," siger Anani Voulé.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS