Zitech lukker to af sine butikker

It-kæden Zitech lukker to af sine fem butikker, bekræfter René Nortung, der er direktør for og medejer af Zitech.

Artikel top billede

Den danske it-producent Zitech, der er blandt de 10 største pc-mærker i Danmark, lukker to af sine fem butikker.

"Jeg kan bekræfte, at vi lukker butikken i Næstved og den i Fields," siger René Nortung, som "desværre ikke har tid" til at fortælle, hvad der er baggrunden for lukningerne.

Zitech blev etableret i 1990 og ejes i dag af René Nortung og Mette Wulff. Ud over at producere computere sælger Zitech også løsdele og andet it-grej i kædens butikker.

Efter lukningen i Næstved og Fields i Ørestaden har kæden butikker tilbage i Frederiksberg, Lyngby og i Allerød, hvor hovedkvarteret samtidig har til huse.

Trængt økonomi

I det seneste regnskab, der er fra 2006/07 omsatte Zitech for godt en halv milliard kroner, mens resultatet før skat endte på minus 3,4 millioner kroner.

Tilbage i halvfemserne havde Zitech otte butikker inklusiv en jysk variant i Aalborg.

Antallet af medarbejdere faldt fra 137 i regnskabsåret 2005/06 til 98 i 2006/07. Såvel egenkapital som aktiver er også faldet markant de sidste par år.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics