Eksperter: Markedet har plads til Google-browser

På trods af etablerede spillere som Internet Explorer og Firefox er der rum til Googles nye Chrome-browser, vurderer eksperter.

Artikel top billede

"Vi skifter ikke bare browser, fordi Google har en ny," siger Niels Ole Finnemann fra Århus Universitet.

Microsoft sidder i dag komfortabelt på markedet for browsere. Virksomhedens Internet Explorer har ifølge TheCounter.com 78 procent af verdensmarkedet, mens Firefox følger efter med lidt over 16 procent.

Dermed sidder de to alene på 94 procent af markedet, og det er her, at Chrome skal finde brugerne.

"Der er egentlig kun to steder at tage markedsandele; hos Microsoft og måske også Firefox. Men Microsoft kan godt tabe 10 til 15 procent, uden at det er andet end et symbolsk problem for virksomheden," siger professor Niels Ole Finnemann, der er leder af Center for Internetforskning i Århus.

Han tilføjer, at det er vigtigt for Google, at firmaet udnytter mange af de services, som de har haft så stor succes med indtil nu. Ellers kan det blive svært, understreger han.

"Vi skifter ikke bare browser, fordi Google har en ny, medmindre det bliver en langt bedre grænseflade. Og det kan det så blive, fordi Google har en række nyhedsservices," siger Niels Ole Finnemann.

Ifølge professor Mogens Kühn Pedersen fra Copenhagen Business School er det ikke nødvendigvis i de vestlige lande, at vi kommer til at se Chrome gøre størst indtog.

Han vurderer, at den har gode chancer i lande som Tyrkiet, Brasilien, Kina og Indien.

"I de lande er de mere åbne for, at der kommer nye produkter. De er ikke bundet op på den klassiske struktur, derimod bruger de mere applikationer, der ikke er bundet op på specifikke browsere, så der kan man godt forestille sig, at de her open source-browsere vinder frem," forklarer Mogens Kühn Pedersen.

Loyale Firefox-brugere svære at lokke

En af de helt store udfordringer for Google bliver at kapre kunderne, for de skal have en god grund til at droppe det produkt, som de har vænnet sig til.

I går påpegede analytiker Anders Elbak fra IDC over for Computerworld, at brugerne ofte ikke er bevidste om, hvilken browser de bruger. Og de bevidste er loyale brugere, og de kan være svære at lokke væk, mener Niels Ole Finnemann.

"Firefox har nok et inkarneret publikum, der er stærkt entusiastisk, og de skal have et godt alternativ for at slippe Firefox," siger Niels Ole Finnemann.

Udover de to store spillere på markedet er der også en række mindre kendte browsere. En af dem er norske Opera, som ifølge TheCounter.com sidder på lidt under én procent af markedet. Googles indtrængen på markedet kommer dog ikke til at betyde enden for den norske miniput, vurderer Mogens Kühn Pedersen.

"Opera gør sig gældende på mobiltelefoner, hvor den er fremragende, og derfor har den en stærk position i Vesteuropa," siger Mogens Kühn Pedersen.

Udover de nævnte browsere har Apples Safari en markedsandel på 3,4 procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet