IBM-chef scorer offentlig stilling som it-direktør

Tidligere kvalitetschef i IBM Nils Lau Frederiksen overtager jobbet som it-direktør hos Region Syddanmark.

Artikel top billede

I mandags tiltrådte den 51-årige tidligere kvalitetschef hos IBM Nils Lau Frederiksen stillingen som it-direktør hos Region Syddanmark.

Her får han han det overordnede ansvar for cirka 100 it-medarbejdere, herunder fem afdelingschefer.

Han får desuden sæde i den 10 mand store koncernledelse. Nils Lau Frederiksen ser frem til opgaven.

"Jeg er glad og stolt over at have fået jobbet, hvor jeg kan bruge min it-erfaring," siger han.

"Jeg skal dog lige have sat mig endnu bedre ind i præcis, hvordan man understøtter det at drive sundhed," siger han.

Fra IBM til region

Nils Lau Frederiksen forklarer skiftet med, at han gerne ville prøve noget nyt.

"Jeg havde prøvet næsten alt undtagen at være it-direktør," siger han.

Samtidig køber han ikke foredommene om, at et skifte til det offentlige betyder kortere arbejdsdage og lavere tempo.

"Som kvalitetschef holdt jeg talrige foredrag, hvor jeg måtte fortælle, at vi laver nøjagtigt det samme de to steder, kun medarbejderindflydelse og belønningsstrukturerne er måske lidt forskellige," siger han.

Der var rift om posten som regionens it-direktør - ikke færre end 61 personer søgte stillingen.

Som it-direktør afløser Nils Lau Frederiksen Niels Mortensen, som i juni i år blev udnævnt til jobbet som projektdirektør for byggeriet af det nye universitetshospital i Odense.

Vellønnet stilling

Niels Mortensen kom ellers fra en vellønnet stilling. Faktisk tjente han mere end videnskabsminister Helge Sander.

94.703 kroner stod der på lønchecken.

Den nye it-direktør Nils Lau Frederiksen er ikke meget for at løfte sløret for sin løn.

Men han udtaler, at der var nogle særlige forhold omkring Niels Mortensen, der havde betydning for hans løn.

Som Computerworld tidligere har beskrevet, forklarede Niels Mortensen selv, at han havde 'båret' lønnen med sig fra sin tidligere stilling som sundhedsdirektør i Fyns Amt.

Da amterne blev lagt sammen, kastede Niels Mortensen sig over it-område.

Region Syddanmark driver 18 sygehuse og 40 social- og socialpsykiatriske institutioner.

Regionen har har omkring 25.000 medarbejdere og et budget på 20 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job