Hemmelighedskræmmeri præger dansk iPhone-salg

Intet slipper ud om aftalen mellem Apple og Telia om salg af iPhone i Danmark. TDC og Sonofon er interesserede i at sælge telefonen, men hverken aftale eller dato ligger fast.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

I dag er det kun i Telia-butikkerne, at de danske mobilkunder har adgang til Apples meget omtalte iPhone.

Sådan har det været siden den danske lancering i juli. Men selvom der ikke har været nyt om andre forhandlere, er nok kun et spørgsmål om tid, før Telia får iPhone-konkurrenter.

"Jeg tror, at eksklusiviteten forsvinder på sigt, fordi Apple bliver nødt distribuere bredt for at fastholde volumen. Apple rider lige nu på en nyhedsbølge, hvor telefonen stadig er ny og hot, men der kommer andre produkter på markedet, og så bliver den alt andet end ny," vurderer teleanalytiker John Strand fra Strand Consult.

Hos Telia, som har indgået aftalen med Apple, er alt stadig præget af hemmelighedskræmmeri. Ikke et ord er sluppet ud om aftalen. Heller ikke til pressechefen, lyder det.

"Faktisk er det så nemt, at jeg ikke kan se aftalen - og jeg må heller ikke. Derfor ved jeg ikke, hvad eksklusivaftalen går ud på, hvis ellers der er en," siger Telia-pressechef Rune Fick Hansen.

Andre udbydere står klar

Mens Telia allerede sælger telefonen i selskabets forretninger, må konkurrenterne TDC og Sonofon se til fra sidelinjen. Begge mobiludbydere står klar i kulissen, hvis muligheden byder sig.

"TDC er stadigvæk interesseret i iPhone, men der er ikke nogen aktuelle planer eller forhandlinger med Apple," siger pressemedarbejder Per M. E. Christiansen fra TDC.

Sonofon oplyser over for Computerworld, at de stadig finder telefonen interessant, men virksomheden ønsker ikke at komme med en dato. Dog understreger virksomheden, at det er et spørgsmål om tid, inden telefonen også er i deres portefølje.

Salgstal er hemmelige

Ifølge Telias svenske afdeling var iPhone i august den mest solgte telefon i firmaets svenske forretninger, skriver di.se. Men salgstallene fra de danske Telia-forhandlere er hemmelige. Også selvom mobilselskabet ligger inde med tallene.

"Dem må vi ikke oplyse. Apple vil hellere have, at de kun oplyser det samlede tal for hele verden," siger Rune Fick Hansen.

Flere gange har Telia oplyst, at mobiltelefonerne var udsolgt i butikkerne. Virksomheden afviser, at der bliver købt ind i mindre antal for at fastholde en eksklusivitet omkring produktet.

"Nej, det ville nok ikke være rigtigt fornuftigt. Det ville skabe en masse larm i vores kundeservice og butikker," fortæller Rune Fick Hansen.

Apples forretningsmodel skræmmer

Lanceringen af telefonen skiller sig ud fra tidligere tilfælde. Denne gang har mobilproducenten krav om, hvem der har lov til at bruge telefonen. På den måde sikrer Apple en vis kontrol med produktet.

"Apple vil gerne gøre det til et eksklusivt produkt, og for det andet sælger Apple telefonen til operatøren med en forretningsmodel, hvor operatøren betaler en procentdel tilbage til Apple i forhold til kundens omsætning. Den kan derfor ikke bare smides igennem en almindelig grossist, som man plejer," siger teleanalytiker John Strand.

Netop den model kan også skræmme interesserede væk. Mobilfirmaet BiBoB, der lejer sig ind på de andre operatørers netværk, ser ikke den nuværende forretningsmodel mellem Apple og teleudbyder som interessant.

"I og med Apple går ind og tager en del af netværksindtægterne, så er det typisk netværksoperatørerne, der er deres fokusgruppe og ikke virksomheder som os," siger administrerende direktør Frank Rasmussen fra mobilselskabet BiBoB.

Han tilføjer, at firmaet ikke har haft nogen dialog med Apple.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse