Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Hosted sikkerhed bliver hot i de kommende år

Især de små- og mellemstore virksomheder vil se SaaS som en attraktiv metode til at sikre virksomheden. Markedet for hosted sikkerhed er dog stadig meget umodent.

Computerworld News Service: Software-as-a-service (SaaS) vil vokse sig til en af de vigtigste måder for små og mellemstore virksomheder at købe sikkerhedssoftware på, forudsiger en rapport fra IDC.

Ifølge analysehusets fremadskuende rapport Worldwide Web Security 2008-2012 Forecast vil hosted sikkerhed ignorere den skrantende økonomi i de udviklede lande og opleve en årlig vækst på op til 50 procent over de næste fire år.

Det samlede forbrug på hosted sikkerhed vil stadig være relativt småt og stige fra en årlig omsætning på 256,7 millioner kroner i 2007 til anslåede godt 1.9 milliarder i 2012.

Dette vil placere hosted sikkerhed som den hurtigst voksende sektor på markedet for internetsikkerhed, som står for en samlet årlig omsætning på 7,3 milliarder kroner, hvilket inkluderer applikationer og desktopsoftware.

"De fleste sikkerhedsinvesteringer i SaaS har været inden for messaging-sikkerhed. Men ifølge tal fra vores seneste undersøgelser, vil dette snart ændre sig," udtaler Brian E. Burke.

Han forudsiger, at hosted sikkerhed også vil blive en vigtig måde at foretage URL-blokering, sårbarhedsvurdering, VPN-fjernadgang og sikkerhedsbackup på.

Små- og mellemstore elsker SaaS

SaaS-baseret sikkerhed vil blive populær i alle virksomhedstyper men især blandt de små og mellemstore virksomheder, som defineres som organisationer med mellem 100 og 1.000 ansatte.

"Mange virksomheder, især i SMV-segmentet, mangler in-house-kapacitet til at holde trit med landskabet og udfordringerne inden for websikkerhed, som er i stærk forandring. For dem er SaaS-tilgangen til at sikre deres virksomhed ved at blive et attraktivt valg," udtaler Burke.

Det er svært at sige, hvilke leverandører der vil vinde mest ved SaaS' stigende popularitet inden for sikkerhed. De nuværende markedsledere er ScanSafe, MessageLabs og Websense, men de sælger hovedsagligt SaaS-baseret e-mailfiltrering.

Leverandører som Webroot, som har sat sig for at levere pakkeløsninger med også andre aspekter af sikkerhed, mangler stadig at gøre et betydeligt indtryk. Markedet er stadig meget umodent; Symantec, McAfee og giganten inden for hosted tjenester, Google, er knap nok synlige.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere