Hosted sikkerhed bliver hot i de kommende år

Især de små- og mellemstore virksomheder vil se SaaS som en attraktiv metode til at sikre virksomheden. Markedet for hosted sikkerhed er dog stadig meget umodent.

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Computerworld News Service: Software-as-a-service (SaaS) vil vokse sig til en af de vigtigste måder for små og mellemstore virksomheder at købe sikkerhedssoftware på, forudsiger en rapport fra IDC.

Ifølge analysehusets fremadskuende rapport Worldwide Web Security 2008-2012 Forecast vil hosted sikkerhed ignorere den skrantende økonomi i de udviklede lande og opleve en årlig vækst på op til 50 procent over de næste fire år.

Det samlede forbrug på hosted sikkerhed vil stadig være relativt småt og stige fra en årlig omsætning på 256,7 millioner kroner i 2007 til anslåede godt 1.9 milliarder i 2012.

Dette vil placere hosted sikkerhed som den hurtigst voksende sektor på markedet for internetsikkerhed, som står for en samlet årlig omsætning på 7,3 milliarder kroner, hvilket inkluderer applikationer og desktopsoftware.

"De fleste sikkerhedsinvesteringer i SaaS har været inden for messaging-sikkerhed. Men ifølge tal fra vores seneste undersøgelser, vil dette snart ændre sig," udtaler Brian E. Burke.

Han forudsiger, at hosted sikkerhed også vil blive en vigtig måde at foretage URL-blokering, sårbarhedsvurdering, VPN-fjernadgang og sikkerhedsbackup på.

Små- og mellemstore elsker SaaS

SaaS-baseret sikkerhed vil blive populær i alle virksomhedstyper men især blandt de små og mellemstore virksomheder, som defineres som organisationer med mellem 100 og 1.000 ansatte.

"Mange virksomheder, især i SMV-segmentet, mangler in-house-kapacitet til at holde trit med landskabet og udfordringerne inden for websikkerhed, som er i stærk forandring. For dem er SaaS-tilgangen til at sikre deres virksomhed ved at blive et attraktivt valg," udtaler Burke.

Det er svært at sige, hvilke leverandører der vil vinde mest ved SaaS' stigende popularitet inden for sikkerhed. De nuværende markedsledere er ScanSafe, MessageLabs og Websense, men de sælger hovedsagligt SaaS-baseret e-mailfiltrering.

Leverandører som Webroot, som har sat sig for at levere pakkeløsninger med også andre aspekter af sikkerhed, mangler stadig at gøre et betydeligt indtryk. Markedet er stadig meget umodent; Symantec, McAfee og giganten inden for hosted tjenester, Google, er knap nok synlige.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S