Leder: Grøn boble eller nyt lederskab?

Computerworld mener: Det er ved at gå op for it-branchen, at virksomhederne bør blive grønne både i processer, produktion og produkter. Det kræver sammenhold - og at alle fejer for egen dør.

Artikel top billede


Aldrig har det været så grønt, aldrig har det været så kønt. Her tre måneder før jul og 14 måneder før det store klima-topmøde i København
er aktørerne i it-branchen og de danske it-inter­esseorganisationer ved at falde over hinanden med gode, grønne it-tilbud.

Lidt brutalt er grøn it på få måneder gået fra skåltaler til egentlig forretning. Og it-branchens virksomheder går gerne foran med det gode eksempel. Fra selv at bruge de grønne it-produkter til kravet om at kunne købe mere miljørigtig strøm fra for eksempel vindmøller.

Men der eksisterer en risiko for, at it-branchen lige nu er i gang med at puste en grøn boble op, som enten vil eksplodere eller langsomt miste luften, før afkastet af investeringen for alvor skulle materialisere sig efter klimatopmødet. For kunderne er ikke klar til at investere.

Holdningsændring i gang

Ifølge årets udgave af rapporten 'IT i Praksis' fra Rambøll Management og Dansk IT, er det kun 12 procent af Danmarks 500 største virksomheder og offentlige institutioner, der inden for et år forventer at gennemføre konkrete initiativer eller indsatser rettet mod miljøbelastningen af it-aktiviteterne.

Forfatterne bag den konklusion tog ved præsentationen af 'IT i Praksis' for to uger siden det forbehold, at der er sket en ikke ubetydelig holdningsændring i de måneder, der er gået, siden undersøgelsen blev gennemført. Så tallet vil sikkert være noget højere nu.

Gå forrest

Det er sikkert helt rigtigt. Og partner Lars Bo Kirk fra pr-huset Jøp, Ove & Myrthu har også en pointe, når han peger på det pres, virksomhederne oplever både fra kunder, medarbejdere og myndigheder, når det gælder reduktion af miljøbelastningerne.

Der er grøde i tankegodset og alt andet lige også i investeringslysten. Det åbner muligheden for, at nogen går foran og med rettidig omhu sikrer, at virksomheden bliver grøn både i processer, produktion og produkter - ved hjælp af it; grøn it naturligvis.

'Nogen' er it-afdelingerne og it-cheferne, der sammen med it-branchen kan løfte opgaven, fordi den velorkestrerede it-understøttelse allerede har fat i de tre dimensioner.

For eksempel vil videokonferencer kunne mindske transportbehovet til møder, ERP kan optimere råvareudnyttelsen, og business intelligence kan understøtte en hurtig og fleksibel produktudvikling, der gør virksomhedens produkter til de mest 'grønne' på markedet.

Men det kræver, at aktørerne i it-Danmark hæver blikket og skuer ud videre end de to procent af CO2-udledningen, der ifølge analysehuset Gartner skyldes it-anvendelse, og som kan reduceres gennem grøn it. I stedet skal vi se på de 98 procent af CO2-udledningen, som it-løsninger eller klima-it kan gøre noget ved.

Fej for egen dør

It-afdelingen har altså udsigt til en ny lederrolle gennem klima-it. En rolle, der ligger i direkte forlængelse af det procesarbejde, som de senere år er gennemført i it-afdelingerne. En rolle, der bygger på egne erfaringer med at bruge grøn it til bogstavelig talt at feje for egen dør. En rolle, der kun kan løftes, hvis de professionelle it-brugere og it-branchen fortæller den samme historie.

IT-Branchen, ITEK og Dansk IT bør slå de mange udmærkede grønne indsatser sammen og bruge de samlede kræfter til massivt at påvirke gode folk som direktør Finn Mortensen i Klimakonsortiet, der skal ud og sælge den grønne danske model.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S